Günün özeti: AKP içinde istifalar, Cenevre’den ‘terörist’ eleştirisi (22 Ocak)

AKP’nin emniyet içindeki tasfiyeleri sürüyor. Sadece İstanbul’da görev yeri değişen polis sayısı 1612 oldu. AKP teşkilatlarından istifa haberleri gelmeye devam ediyor. Özellikle AKP’nin belediyelerde gösterdiği adaylar istifalara yol açıyor. Van’da ise AKP’li belediye başkan adayı halkın protestosundan ‘kaçamadı’. Cenevre Konferansı başlarken konferansta konuşan Suriye Dışişleri Bakanı, AKP ve Erdoğan’ı teröristleri barındırmakla eleştirdi.

22 Ocak gündeminin önemli gelişmeleri:

1612 polis değişti

Son tayinler ile birlikte 17 Aralık operasyonundan sonraki 35 günde aralarında rütbelilerin de bulunduğu 602 polis görevden alınmış oldu. Farklı ilçe emniyet müdürlüklerinde görevlendirilen polislerin yerine ilçe emniyet müdürlüklerinden atamalar yapıldı. Böylelikle de İstanbul’da görev yeri değişen polis sayısı 1612’ye yükseldi. (Habertürk)

İkinci yolsuzluk dosyaları yeni savcıda

İkinci yolsuzluk soruşturması sonrası TMK 10. madde ile yetkili savcılardaki soruşturma dosyalarının yeni İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Oğuzhan Atamtürk Uyar tarafından incelemeye alındı. Soruşturmanın dosyası Savcı Muammer Akkaş’tan alınmıştı. Bu olaydan sonra yargı ve emniyet başta olmak üzere bir çok kurumda görevden almalar yaşanmıştı.

Gümrük’te operasyon

İstanbul Gümrük Muhafaza ve Kaçak İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, Çin’den ithal edilen bazı tekstil ürünlerinin gümrükten geçirildiği sırada usulsüzlük yapıldığını belirledi. Gözaltı kararı bulunan isimlerden birisi büyük bir holdinge bağlı antrepo şirketinin yöneticisi A.C. olduğu öğrenildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, el konulan eşyaların 16 milyon dolar seviyesinde olduğunu açıkladı. Operasyonda 30 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Bacanağın serbest bırakılmasına itiraz

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı beş ilde TCDD İzmir Liman İşletme Müdürlüğü’ne yönelik düzenlenen rüşvet ve ihaleye fesat karıştırma operasyonunda, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın bacanağı Cemalettin Haberdar’ın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına itiraz etti.

İzmir’de operasyon tasfiyesi

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’nde bugün 12 müdür görevden alındı. İki Emniyet müdür yardımcısı ile 10 şube müdürü ve müdür yardımcısı, başka görevlere atandı. Tayinler edilenler arasında, TCDD İzmir Liman İşletme Müdürlüğü’ne yönelik 7 Ocak 2014’teki operasyonu düzenleyen Mali Şube’nin Müdür Yardımcısı Metin Tuncer de bulunuyor.

İstanbul’da tasfiyeler…

17 Aralık operasyonu kapsamında İstanbul Emniyeti Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde 34 ve Asayiş Şube Müdürlüğü’nde 7’si emniyet amiri 36 polis görevden alındı. 100 polisin yeni görev yerlerinde görevlendirilmeleri yapıldı.

Komutanlara soruşturma izni de başbakanda

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarına MİT benzeri yargı zırhı geliyor. Buna göre, komutanlar için soruşturma iznini Başbakan verecek. Tasarıya göre, MİT personelinde olduğu gibi genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları, başbakanın onayı olmadıkça soruşturulamayacak. Soruşturmaya izin verilmezse itiraz makamı Cumhurbaşkanı olacak. Değişiklik paketi meclise sunuldu.

Akyürek için yürütmeyi durdurma 

17 Aralık operasyonunun ardından görevden alınan Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu eski Başkanı Ramazan Akyürek’in, İdari Bölge Mahkemesi’ne açtığı “göreve iade ve yürütmeyi durdurma” davasında mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Gülerce: ‘Su akar yatağını bulur’

Hüseyin Gülerce Zaman gazetesindeki köşesinde şu cümlelere yer verdi:

Ben bu atmosferin kalıcı olmayacağına, özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Türkiye’nin normalleşeceğine, sonunda milletimizin -Allah’ın yardımıyla- en doğru kararı vereceğine inanıyorum. İman, umut, millete güvenme, yükselen değerlerimizin bir daha hırpalanmayacağı inancı ile sonunda, nehir yatağını bulacaktır diye düşünüyorum.”

Brüksel haber sitesi: ‘Erdoğan orada başka burada başka’

Erdoğan’ın 5 yıl aradan sonra ilk ziyaretini yaptığı Brüksel’deki temaslarını değerlendiren Brüksel haber sitesi EUobserver, Başbakan’ın 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına ilişkin Türkiye’de kullandığı söylemden kaçındığını, Türkiye’yi zayıflatmak isteyen Hizmet Hareketi ya da Amerikan istihbarat teşkilatı CIA’dan söz etmediğine dikkat çekti. Erdoğan’ın Türkiye’ye karşı “bazı grupların kötü niyetlerinden” bahsederek komplo teorilerini ima ettiğini kaydeden site, haberine “baskısını meşrulaştırmak için AB platformunu kullandı” başlığını koydu. (Cumhuriyet)

‘Gaz bombası yetmez, kamu davası’

İzmir’de yaşayan ve bir konser için Gezi eylemleri sırasında gittiği İstanbul’da merak edip görmek istediği Gezi Parkı’nın yakınlarında polisin gaz kapsülüyle başından yaralanıp zorlu tedavi sürecinin ardından taburcu edilen liseli Mustafa Ali Tombul’a, İzmir’deki Gezi Parke eylemlerine katıldığı gerekçesiyle hakkında kamu davası açıldı.

Buldan’ın Twitter hesabına hackleme

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın resmi Twitter hesabı TSİ 15.00 sularında hack’lendi. Kendilerini Siber Ergenekon Tim olarak tanıtan hacker’lar kendi tweetlerini paylaştı. 20 Ocak’ta da Ertuğrul Kürkçü’nün tweet hesabı hacklenmiş, aynı gün sabah saatlerinde faşist hackerlar  Agos’un internet sitesini hacklemişti.

Cenevre Konferansı başladı

Suriye krizine siyasi çözüm sağlamak amacıyla düzenlenen Cenevre-2 Barış Konferansı Montrö’de başladı. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim konuşmasında, AKP hükümeti ve Erdoğan’a yönelik ‘ülkede terörü destekliyorlar’ suçlamasında bulundu:

Erdoğan hükümeti olmasa bunların hiçbiri yaşanmazdı. Bu hükümet, kendi topraklarında teröristleri barındırıyor. Onlara, Suriye’ye karşı kullanacakları silah, eğitim veriyor. Ama besledikleri bu teröristlerin bugün kendilerini hedef aldıklarını görüyorlar.”

Konferansta ABD Dışişleri Bakanı Kerry Suriye’de Esadla geçiş hükümeti olamayacağını vurgularken Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise 11 bin kişinin işkenceyle öldürüldüğü öne sürülerek ortaya çıkarılan fotoğraflara gönderme yaparak, Suriye rejimini insanlığa karşı suç işlemekle itham etti.

Haberin tamamı: Suriye konulu Cenevre-2 Konferansı başladı

Bayık: ‘Cenevre ölü doğdu’

ANF’nin haberine göre, Cenevre’ye katılan güçlerin Suriye’nin dışındaki güçler olduğuna ve Suriye’de savaşan güçlerin hiçbirisinin Cenevre’ye gitmediğine dikkat çeken KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, “Cenevre’de alınacak kararlar Suriye’de nasıl uygulanacak? Kim uygulayacak? Uygulayacak herhangi bir güç yoktur. Dolayısıyla da Cenevre bu tarzıyla ölü doğmuştur” dedi.

“Suriye’de Kürtsüz bir çözüm mümkün değil”

ANF’nin haberine göre, PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Ronahi TV’ye Rojava’da ilan edilen özerk yönetim ve Suriye konulu Cenevre-Montrö-2 Konferansı’na dair değerlendirmelerde bulundu. PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Suriye’de “Kürtsüz bir çözümün” mümkün olmadığını belirtti. Müslim, “Cenevre’de Suriye halkları dışında herkes var” dedi.

Haberin tamamı: Müslim: Suriye’de “Kürtsüz bir çözüm” mümkün değil

Taşeron işçiler sorununa meclisten red

BDP Grubunun Türkiye’de taşeron işçilerinin sorunlarının araştırılmasına ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi kabul edilmedi.

TMSF: ’20 yıl zamanı var’

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yaptığı açıklamada, aralarında CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’ün de bulunduğu 9 kişi hakkında başlatılan alacak tahsili ilgili “Aradan 16 yıl geçmiş olsa bile yasal takip işlemi başlatılabilir.” dedi. TMSF, zaman aşımının 20 yıl olduğunu da belirtti.

TRT’den kıyafet sansürü

Başka Haber’in bildirdiğine göre, TRT’nin 7-23 Şubat 2014 tarihleri arasında Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenecek 22. Kış Olimpiyatları’ndaki yer alan kadınlar buz pateni yarışlarını “kıyafet hassasiyeti” gerekçesiyle yayınlamayacağı iddia edildi.

Derince limanı özelleştirilemedi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCDD) ait Kocaeli Derince Limanı’nın 36 yıl süreyle “işletme hakkının verilmesi” yöntemi ile özelleştirme ihalesinde, ihale komisyonun açık artırma başlangıç tutarını 516 milyon dolar olarak belirlemesinin ardından katılımcılardan teklif gelmemesi üzerine ihale iptal oldu.

AKP teşkilatlarında istifalar devam ediyor

AKP belediyesinde yüzlerce istifa

Amed Çüngüş Belediyesi Başkanı Mehmet Geçitli’nin yeniden aday gösterilmemesine tepki göstererek AKP’den istifa etmesinin ardından dün 400 kişi, bugün de 300 kişi daha istifa etti. Çüngüş Belediye Başkanı Mehmet Geçitli, “İstifa edenlerin sayısı 700’ü geçti. Köylerdeki arkadaşlarımızla birlikte istifa edenlerin sayısı bin 500’ü bulacak” dedi.

Konya’da da istifa

AKP dün Konya ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı. Hüyük Belediye Başkanlığı için mevcut başkan Nusret Akgümüş’ün yerine Mehmet Şahin aday gösterildi. 2009 yılında Hüyük Belediye Başkanlığına seçilen Nusret Akgümüş, AKP’li belediye meclis üyeleri Sadık Karadağ, Murtaza Kafadağı, Sabit Büyükaslan ve Yılmaz Tecim ile birlikte partisinden istifa etti.

İstifalar sümen altında’

Cumhuriyet’in haberine göre, AKP Foça Gençlik Kolları Kurucu Başkanı ve eski Teşkilat Başkanı olan, Foça Genç İşadamları Derneği (FOGİAD) Başkanı Altan Öztürk, dün 29 arkadaşı ile birlikte istifa dilekçelerini ilçe başkanlığına verdiklerini açıkladı. Kendilerinden önce de istifaların olduğunu bildiklerini belirten Öztürk, bunların bazılarının kabul edilmediğini, bazıların ise işleme konmayarak sümen altında bekletildiğini iddia etti.

Van halkından AKP’li adaya protesto

Van halkı AKP Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Nuri Gülaçar’ı esnaf ziyareti sırasında protesto etti, Gülaçar AKP İl Başkanlığı’na kaçtı, korumasının 7 el havaya ateş açması halk tepkisini büyüttü. Tepkiler sırasında halk, Gülaçar’ın sığındığı binayı çevreleyerek ateş açanların ortaya çıkarılmasını istedi. Halkla birlikte açıklama yapan BDP yöneticisi ”AKP Van’da bitmiştir” dedi.

Haberin tamamı: Van adayı kaçtı, koruması ateş açtı, ‘AKP Van’da bitti’

Gülen avukatından dinleme açıklaması

Fethullah Gülen’in avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili Gülen’in telefon görüşmelerinin kanuna aykırı olarak dinlendiğini iddia ederek, “Bu görüşmeler, ahlak ilkeleri hiçe sayılarak haberleştirilmektedir. Çok muhtemeldir ki önümüzdeki süreçte bu telefon görüşmeleri montajlanarak ve çarpıtılarak kara propagandanın bir parçası olarak servis edilecektir.” dedi. Albayrak, yeni kasetler çıkacağını da iddia etti.

Yargıtay’dan ‘böcek’ açıklaması

T24’ün haberine göre, Başbakan Erdoğan’ın odasında çıkan “böcek”lerin veri aktardığı ekipmanın Yargıtay binasında bulunduğuna ilişkin haberlere yönelik açıklama yapan Yargıtay, “Başbakanlık Müsteşarlığı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile gerekli yazışmalar yapılmış, cevaben bu konuda herhangi bir bilgi ve soruşturmanın olmadığı tarafımıza bildirilmiştir” dedi.

Ukrayna’da çatışmalar şiddetlendi

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de iki aydır süren çatışmaların ardından, Ukrayna güvenlik güçleri kent merkezinin bir kısmını geri aldı. Çatışmalarda 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Kent merkezi savaş alanına döndü.

Ukrayna polisi, gece saatlerinde 50 kişinin gözaltına alındığını ve aralarından 29’unun tutuklandığını belirtti. Polis saflarında 167 yaralı olduğu öne sürüldü. Pazar gününden bu yana en az 300 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Batılı medyanın “Avrupa yanlısı” olarak tanımladığı eylemciler iki ayı aşkın bir süredir sokaklarda bulunuyor. (ANF)

Sendika.Org