Berkin’in babası Sami Elvan: ‘Karneye değil sağlık raporlarına bakıyoruz’

Okulların karne gününde, Berkin Elvan’ın 223 gündür uyuduğu Okmeydanı Hastanesi önünde bir basın açıklaması düzenlendi

Eğitim Dayanışması’nın çağrısı ile gerçekleşen basın açıklamasına KESK, DİSK, TMMOB, TTB, Türk İş yöneticileri ve Eğitim Dayanışması bileşenleri katıldı. Basın metni KESK MYK üyesi Ali Kılıç tarafından okundu.

Açıklamada “Diren Berkin seninleyiz” yazılı pankart açılırken “Uyan Berkin emekçiler seninle” sloganları atıldı.

Açıklamada, Gezi Direnişi’nde polis saldırısıyla yaralanan ve hayatını kaybeden kimsenin failinin yargılanmamış olduğuna dikkat çekilirken 223 gündür yaşam mücadelesi veren Berkin’i vuranların da ortaya çıkarılmadığı vurgulandı.

15 Haziran’da evinden ekmek almak için çıkan Berkin Elvan da bu şiddet sonucunda başından yaralanarak Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakıma alınmış ve 223 gündür yaşam mücadelesi vermektedir. Bugün 24 Ocak ve Berkin’in arkadaşları okullarında karne alıyor fakat Berkin 223 gündür uyuyor. Berkin’imizi vuranlar 223 gündür ortaya çıkarılamadı.

Açıklamadan sonra bir konuşma yapan baba Sami Elvan ise oğlunun olaydan bir gün önce Fuat Soylu İlköğretim Okulu’ndan mezun olduğunu söyledi. Yoğun bakımda 223 gündür tedavi gören oğlunun, vurulmasa 9’uncu sınıf öğrencisi olacağını ve bugün eve karne getireceğini söyleyen Sami Elvan devam etti:

Biz karne değil, sağlık raporlarına bakıyoruz. Çocuğun ateşi var mı ona bakıyoruz. Acaba bugün durumu nasıl diye yoğun bakımdan çıkan doktor, hemşireyi gözlüyoruz. Ağızlarından çıkacak kelimeye bakıyoruz. Neden bize bunu yaşatıyorlar. Sadece isyanımız ona. Bu çocuğun suçu, günahı neydi. Sokağa çıkmak mıydı? Sokağa çıkanın kafasına biber gazı mı sıkıyorsun. Silah mı sıkıyorsun. Acaba Alevi olduğu için mi, yoksa Okmeydanı’nda yaşadığı için mi? Neden bu çocuk yoğun bakımda yatıyor. Birileri bize bunun hesabını vermek zorunda. Çocuğumun hala katili yok. Nerede bu insan. Kim vurdu? Yoksa gaz fişeğini birileri uzaydan mı attı? Niçin bizim çocuğumuzu vurdular. Suçluların bulunup, yargılanmasını istiyoruz.”

Alınteri okurlarından Zarife Çamalan da Ethem Sarısülük’ün arkadaşları ve çevresi tarafından anlatılarak hazırlanan “Halkın yoldaşı Ethem Sarısülük” isimli kitabını Berkin Elvan adına hediye etti.  Eyleme katılanlar daha sonra KESK davasını takip etmek için İstanbul Adliyesi’ne geçti.

Sendika.Org