Berkin Elvan soruşturmasında Emniyet, polisleri ve görüntüleri saklıyor

Berkin Elvan soruşturmasında Emniyet Foto Film Şubesi kayıtlarını “bulamazken”, olay saatinde değil, olaydan sonra görevli polislerin adlarını gönderdi

berkin-elvanHaziran İsyanı’nda İstanbul Okmeydanı’nda ekmek almaya giderken polisin attığı gaz kapsülü ile başından vurulan ve halen yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan ile ilgili soruşturmada Emniyet yanıltıcı hamlelerde bulunmaya ve polisleri aklama çabası gütmeye başladı. Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, Elvan ailesinin avukatları savcılıktan 16 Haziran sabah 7-8 saatleri arasında bölgede görev yapan polislerin adlarının tespitini ve Foto Film Şubesi’nde bulunan görüntüleri istedi. Savcı Adnan Çimen de talebi Emniyet’e iletti.

Emniyet karartıyor
Görüntü talebine Güvenlik Büro Amirliği’nden “Söz konusu görüntüler şube kayıtlarında yok” yanıtı verildi. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ise 7-8 saatleri arasındaki polislerin adlarının istenmesine karşın saat 8’den sonra 24 saat görevli polislerin adlarını gönderdi.

22 polisi ifadeye çağıran Savcı Adnan Çimen, talebinden iki gün sonra görevinden alındı. Bu nedenle ifade de alınamadı.

‘Aylardır somut adım yok’
Berkin Elvan’ı vuran polislerin korunduğunu belirten Elvan ailesinin avukatı Evrim Deniz Karatana, soruşturmada aylardır somut bir adım atılmadığını söyledi. “Kamera yok”, “O bölgede polis görevlendirmedik”, “Tanıkları bulamadık” gibi yanıtlarla zaman geçirildiğini belirten Karatana, sabah saat 7-8 arasındaki polislerin adlarını talep etmelerine karşın 8’den sonraki polislerin adlarının gönderildiğini ve sahtekarlık yapıldığını ifade etti.

Sendika.Org