Üniversiteliler Ahmet için kitap topladı, faşistler saldırdı

ktü_ahmet yılmazTrabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde kanser sebebiyle kaybettikleri arkadaşları Ahmet Yılmaz adına kuracakları kütüphane için kitap standı açan üniversitelilere, KTÜ Öğrenci Derneği’nde örgütlenen faşist grup saldırdı. Üniversiteliler saldırganları kantinden dışarı çıkardı ve saldırıyı püskürttü

“Ahmet Yılmaz Kütüphanesi kuruyoruz” diyen ve kampanya kapsamında birçok kantinde stant açan üniversiteliler kuracakları kütüphane için tüm üniversitelileri destek olmaya çağırdılar. Makina kantinine de kitap standı açan üniversitelilere KTÜ Öğrenci Derneği’nde örgütlenen faşist grup saldırdı. Kantine girerek üniversitelilerin astıkları kampanya afişlerini sökmeye çalışan ve standa saldırmak isteyen faşist gruba üniversiteliler müsaade etmedi. Yaşanan tartışma sırasında üniversitelilere saldırmaya çalışan faşistleri üniversiteliler kantinden çıkarttılar.

Faşistler kütüphane standına saldırdı

Kantinden çıkarılmalarının ardından kantinin dışında birikmeye başlayan ve soda şişeleriyle saldırıya devam eden faşistlerin içerideki üniversitelilere sözlü tacizleri de devam etti. Saldırı boyunca saldırganların en önünde duran KTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Berkay Bayraktar ve diğer faşistler, üniversitelilere küfür ve sözlü tacizlerde bulundu.

Zaman geçtikçe kalabalıklaşan faşist gruba üniversite dışından gelen ve öğrenci olmayan kişiler de dahil oldu.  Kantine gelen özel güvenlik görevlilerinin ve polislerin, Trabzon Ülkü Ocakları Başkanı’nın da dahil olduğu gruba hiçbir müdahalesi olmadı. Faşist grubun polis ve özel güvenlik görevlileri ile olan samimiyetleri dikkat çekti.

Üniversiteliler Ahmet için yardım topladı, faşistler saldırdı

 Üniversiteliler, Öğrenci Derneği’nde örgütlenen ve üniversite dışından gelen kişilerle birlikte üniversitelilere saldıran faşist grubu teşhir ettiler. KTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Berkay Bayraktar’ı da teşhir eden üniversiteliler, çetelerle birlikte üniversitelilere saldıran bu kişinin üniversitelileri temsil edemeyeceğini söylediler.

Polis ve özel güvenlik görevlileriyle kantinden ayrılan faşistler, kısa bir süre sonra tekrar kantine gelerek üniversitelilere soda şişesi ve sandalyelerle saldırdı. İkinci saldırı için kantine gelen faşistlerin yanında Trabzon Emniyet Şube Müdürü’nün de bulunması dikkat çekti. Üniversiteliler direnişleriyle saldırıyı püskürttü ve faşistler kantini tekrar terk etmek zorunda kaldı. Saldırı sonunda iki üniversiteli yaralandı.

Üniversiteliler yarın 12.15’te Makine kantininde yapacakları basın açıklamasıyla saldırıyı protesto edecekler.

Kaynak: kolektifler.net