Elvan ailesinden yalan haberlere tepki: ‘İnsan olan anlar!’

Berkin Elvan’ın ailesi, Berkin’in iyileştiğine dair sosyal medyadan sürekli yalan haber yayanlara büyük tepki gösterdi 

Polisin isabet alarak attığı gaz fişeğinin başına gelmesiyle 192 gündür yoğun bakımda olan Berkin Elvan’ın ailesi, Elvan’ın iyileştiğine dair Facebook’ta haberlerin yayılmasından yakınırken bu haberleri yayanları uyardı. Berkin’e dair kesin haberlerin paylaşıldığı http://berkinelvan.blogspot.com‘dan açıklama yapan Elvan ailesi, kendilerine zarar veren bu haberlerin iyi niyetinden şüphe ettiklerini vurguladı. Aile, Elvan’ın durumunda değişme olmadığını ve 23 Aralık itibariyle nefesinin makineye bağlı olduğunu ekledi.

İnsan olan anlar!

Son kez yazıyoruz. İnsan olan anlar! Sabah birisi facebook üzerinden yalan bir haber paylaşıyor. Okuyan yayıyor. Telefon numaralarımıza sahip olanlar arıyor. “HAYIR! YALAN HABER!” diyoruz. Bu sırada telefon çalıyor. Berkin’in ablası dersten çıkmış “anne, baba, dayı Berkin uyanmış mı? Öyle yazmışlar, okuyanlar bana söyledi” diyor. Hayır kızım durumu aynı diyoruz. Ağlamaklı oluyor kapatıyor telefonu. Bu sefer diğer kardeşi arıyor okul yolunda ve sevinçle “Berkin uyanmış” diyor. Yok kızım doğru değil diyoruz içimiz yanıyor. Tamam diyor ve ekliyor “Ne zaman uyanacak?”… Bilmiyoruz kızım diyoruz. Kapatırken ‘ben bugün okula gitmeyecem, hastaneye geleceğim” diyor. Gelme diyemiyoruz. Ve artık bu yalan haberlerin ‘iyi niyet’ taşıdığına inanmıyoruz. Çocuklarımızı ve bizi bu şekilde etkileyebileceğini defalarca yazmamıza ve uyarmamıza rağmen anlamayanların iyi niyetleri şüphelidir. Düşmanımızı biliyoruz da dost gözükenlerin içinde saklanmış kötüleri ayıramıyoruz. Bundan sonra böyle davrananların kim olduğu önemsizdir. Empati yapıp kendini bizim yerimize koymayan/koyamayanlar bizim dostumuz değildir. Sanal dünyada 3-5 takipçi kazanmak için bile bazen bizim acımızı alet eden karaktersizler çıkıyor ne yazık ki! Bizim bu dönemde kazandığımız gerçek dostlarımız var, aile gibiyiz ve onlar yeter artar bize… Siyasi ve şahsi çıkarları için yanımızda rolü yapanlarla tüm uyarılarımıza karşın yalan bilgi paylaşan ve soru soranlara son uyarımızdır: UZAK DURUN BİZDEN!

Berkin’in son durumu:
Berkin’in yanından 14.10 da çıktım. Yoğun bakımda. Durumu aynı. Ateş ve enfeksiyon yok. Nefesi makinaya bağlı. / Kenan Düzen (Dayısı) 23.12.2013 “

Sendika.Org