‘Cemaat’ten mühim bir siyasi adım – Koray Çalışkan (Radikal)

Hizmet, siyasi parti kurmak dışında, örtük seçim ittifakları dahil, her adımı atacaktır, atması da hayırlı olur.

Hizmet siyasi topluma girme konusunda hep ayak sürüdü. Milli Görüş geleneğiyle yaşadığı ayrışmanın temelinde bu vardı. Hizmet, sivil toplumda örgütlenerek tabandan değişimi savunurken Milli Görüş siyasi toplumda örgütlenerek tavandan değişime gönül verdi.
Hizmet ve yeni Milli Görüş’ün temsilcisi AK Parti arasındaki en önemli mücadeleler hep bu iki alanın çakıştığı yerde ortaya çıktı. MİT krizindeki mesele AK Parti’nin “Sivilsin sen sivil kal” uyarısına dayanıyordu. Hizmet, siyasi toplumu by-pass ettiği halde siyasileşmiş bürokrasiyi by-pass etmemişti.

Kriz bir şekilde yönetildi. “Nifak sokmayın aramıza” dendi. Hakan Fidan için özel yasa çıktı. Bürokraside ‘Hizmet’ten gelenlerin yükselişi durdu.

Sarmaşığın köküne
Bu mücadelenin ikinci etabı ‘Hizmet’in köklerine yöneldi. Yaklaşık 18 ay önce dershanelerin kapanmasına yönelik ilk adımları atan AK Parti, ‘dokunulmaz’ alana girdiğini biliyordu.

Hizmet bu adıma karşı siyasi topluma girerek kendi sendikasını kurdu. Sendikalar sivil toplumun değil, siyasi toplumun parçasıdır. Doğrudan emek mücadelesi yaparlar, kamu kurum ve kuruluşlarında yönetim kurulu ve komisyon üyelikleri vardır. Dahası siyaset yapmaları hukuki olarak güvence altına alınmıştır.

Hizmet dershane kapatmasına dair ilk adımını AK Parti’ye yakın sendika Eğitim-Bir Sen’den ayrılarak atmıştı. Geçen sene kurduğu Aktif Eğitim-Sen 9 ay kadar kısa bir zamanda AK Parti’ye yakın sendikadan 35.000 üyeyi kendine çekmişti.

Aktif Hizmet
Türkiye sendikal mücadele tarihinde en hızlı büyüyen ve küçülen sendika rekoru Hizmet’e yakın sendika olan Aktif Eğitim-Sen, yani Aktif Eğitimciler Sendikası’na geçmişti.

AK Parti bunun üzerine dershane tartışmasında geri adım atmıştı. Aktif Eğitim-Sen de kısa bir süre içinde faaliyetlerini bitirdi ve kendini feshetti. 2012 bittiğinde üye sayısı 402’ye düşmüştü.

Yaklaşık 2 ay önce dersane ‘tartışması’ başladı ve 2 hafta önce bitti. AK Parti dershaneleri kapatmaya karar verdi. İtirazları azaltmak için de “2 sene topa basalım” dedi. Hizmet basmadı. 2 hafta önce Aktif Eğitim-Sen tekrar kuruldu.

Hizmet için eğitimin ne kadar önemli olduğu aşikâr. Bu kadar önemli bir alanda siyasal topluma girmemesi ise manidar. Dershane kapatma kararından sonra bu sefer bir daha geri dönüşü olmayan bir yola girildi. Hizmet’in daha açık siyasallaştığı bir dönemdeyiz.
Bunun en önemli nedeni siyasi toplumu kontrol eden AK Parti’nin sivil toplum alanından çıkmamayı amaçlayan Hizmet’in varlığına kastetmesi. Bu nedenle Hizmet artık açık siyasallaşmanın sınırlarını zorlayacaktır.

Bu sınırın dış çeperinde siyasi parti kurmak var. Yani Hizmet’in siyasi parti kurması imkânsıza yakın. Ancak siyasi parti kurmadan da kendiniz olmasa da fikrinizi iktidara taşıyabilirsiniz.

Mesela seçimlerde boykot, CHP’ye oy vermek ya da laik sağı desteklemek Hizmet’e gönül verenlerin vereceği 3 oy tercihinden biri olacaktır. AK Parti’nin Hizmet içindeki oyu ciddi olarak düşecektir.

Hizmet, siyasi parti kurmak dışında, örtük seçim ittifakları dahil, her adımı atacaktır, atması da hayırlı olur. Siyasi toplumun en ucunda yer alan sedika kurmak ise açık bir örgütlenme meydan okumasıdır. Çok kısa sürede 50.000 üyeye ulaşacak Aktif Eğitim-Sen’i yakından izlemeli. Çünkü Hizmet için bu daha başlangıç…