Brezilya’da Dünya Kupası 6 işçiyi öldürdü

Brezilya’da 2014 Dünya Kupası için inşa edilen stadyumda iki işçi hayatını kaybetti. Dünya Kupası hazırlıkları boyunca Brezilya’da 6 işçi iş cinayetlerinde can verdi

Brezilya’nın Manaus kentinde, 2014 Dünya Kupası için inşa edilen Arena Amazonia stadyumunda bir işçi çatıdan düşerek hayatını kaybetti. Bir başka işçi ise etkinlik alanında ölü bulundu.

İnşaat işçisi Marcleudo de Melo Ferreira’nın stadyumun 35 metre yüksekliğindeki çatısından düştükten sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Jose Antonio da Silva Nascimento’nun ise cansız bedeni tesisin etkinlik alanında bulundu.

Ölen işçinin yakınları, inşaatın planlanılanın gerisinde olması nedeniyle stres altında ve haftanın 7 günü aralıksız çalıştıklarını belirtti.

Brezilya’da Dünya Kupası hazırlıkları sırasında, Manaus’un yanı sıra Brasilia’daki statta ve 27 Kasım’da bir vincin çöktüğü Sao Paulo’daki stadlardaki işçi ölümleriyle  birlikte toplam ölü sayısı 6 oldu.

İşçiler grevde

Curitiba’daki stadyumun inşaatında çalışan 1200 işçiden 300’ü ücretlerini zamanında alamadıkları gerekçesiyle greve gitti.

Curitiba Belediye Başkanı Gustavo Pruet, her ne kadar grevin sürecin gidişatı açısından çok da önemli olmadığını açıklasa da gözlemciler Brezilya’nın turnuvanın yapılabilmesi için belirlenen takvime uymasının zor olduğunu ifade ediyor.

Sendika.Org