Osmangazi Üniversitesi öğrencilerinden Çetinsaya protestosu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Bologna Eşgüdüm Komisyonu toplantısına katılmak için üniversiteye gelen YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’yı protesto etmek isteyen öğrencilere Özel Güvenlik Birimi saldırdı

 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne 288. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı kapsamında gerçekleştirilen, Bologna Eşgüdüm Komisyonu toplantısına katılmak için gelen YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’yı protesto etmek isteyen üniversiteliler, özel güvenlik birimi tarafından saldırıya uğradı. Salondaki konuşmasında “Akademik özgürlükler bize hava kadar su kadar lazımdır” diyen Çetinsaya, salonun dışında kendisine taleplerini ifade etmek için Kongre Merkezi’ne girmek isteyen ve salona alınmayarak saldırıya uğrayan üniversitelileri ise görmezden geldi.

 Rektörlük öğrencilerle görüşme talep etti

Daha önce gerçekleştirilen eylemlerde görüşmek için temsilci kabul etmeyen Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü, yaşanan arbedenin ardından öğrencilerle görüşmek istediğini  belirtti. Bunun üzerine 5 öğrenci Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Konuk ile görüştü.

Görüşmenin ardından açıklama yapan üniversiteliler; Osmangazi Üniversitesi’nde ifade özgürlüklerini genişletmeye yönelik çalışmalar yapılacağına, afiş asma ve bildiri dağıtma gibi demokratik hakların kullanılması konusunda herhangi bir baskıyla karşılaşılmaması adına çalışmalar yapılacağına ve bir sonraki senato toplantısında öğrencilere özgürlük alanları açılmasını gündem yapacaklarına dair söz aldıklarını belirttiler. Üniversiteliler bu sözlerin tutulacağından emin olmadıklarını, Osmangazi Direniş Forumu pankartından dolayı 5 öğrenciye soruşturma açıldığını dile getirirken, sözlerin tutulmaması halinde akademik-demokratik mücadelelerini Osmangazi Üniversitesi özgürleşinceye kadar sürdüreceklerini belirttiler.

Gökhan Çetinsaya’nın Kongre Merkezi’nin arka kapısından ayrıldığını haber alan üniversiteliler “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganıyla Kongre Merkezi önünden ayrıldılar.

Sendika.Org / Eskişehir