İzmir’de Gezi tutsaklarına tahliye yok!

gezi-tutsaklarina-tahliye-yok-1Gezi Parkı eylemlerine destek için İzmir’de yapılan protestolar sonrasında haklarında dava açılan 3’ü tutuklu 4 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye kararı çıkmadı

Gezi Parkı eylemlerine destek için İzmir’de yapılan protestolar sonrasında MLSPB örgütüne üye oldukları iddiasıyla örgüt adına suç işlemek, kamu malına zarar vermek ve polise mukavemet etmek suçlarından; Savaş Karakuş’un tutuksuz Görüş Atıcı, Yasin Sünger ve Orhan Yıldız’ın ise tutuklu yargılandığı ilk duruşmadan beraat çıkmadı.

Beş aydır Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde kalan üç tutuklu sanık ile Savaş Karakuş ilk defa mahkemeye çıkarken, mahkeme heyeti avukatların usule ve delillerin toplanmasına ilişkin itirazlarını reddetti. Kimlik tespitinin ardından savunmalarını yapan tutuklu sanıklar, Gezi eylemlerinde hayatını kaybedenleri anarken, Gezi direnişinde yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın duruşmasını da yakından takip edeceklerini açıkladılar. Tüm suçlamaları reddeden tutuklu sanıklar, iddianame dosyasında yer alan görüntü ve fotoğraftaki kişilerin kendileri olmadığını, kendileri gibi binlerce kişinin eylemlere katıldığını, ancak sadece birkaç kişinin yargılanarak topluma mesaj verilmeye çalışıldığını söylediler. Gezi Parkı direnişinin haklı ve meşru bir direniş olduğunu söyleyen tutuklu sanıklar, Gezi tutuklularının serbest kalması gerektiğini ifade ettiler. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğrenci olan Yasin Sünger ve Görüş Atıcı okullarından mahrum kaldıklarını ve derslerinin aksadığını söylerken, diğer tutuklu sanık Orhan Yıldız da çalışamadığı için ailesine bakamadığını söyleyerek sabit bir adresleri ve kaçmalarına herhangi bir neden olmadığını söyleyerek beratlerini istediler. Yarım saat ara veren mahkeme heyeti aranın arından kararını açıklayarak, üç tutuklunun tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Karar ailelerin tepkisine ve öfkelenmesine neden oldu.

Kaynak: Birgün