Çağlayan ve Okmeydanı’nda Berkin için toplananlara polis saldırısı

Taksim Dayanışması’nın çağrısı ile bugün Berkin Elvan’ın vurulmasıyla ilgili suç duyurusunda buluşmak için Çağlayan Adliyesi’nde bir araya gelenlere polis saldırdı. Çapul TV saldırıyı canlı yayında verdi. Direnişçiler Okmeydanı’nda çekildi, yüzlerce mahalleli Berkin Elvan için sokağa çıktı. Polis burada da saldırdı. Direnişçiler polisin ses bombası ve plastik mermilerle gerçekleştirdiği saldırıya havai fişeklerle yanıt verdi. Polis çok sayıda direnişçiyi gözaltına aldı

00.00 Polisin Çağlayan’da gözaltına aldığı 19 kişinin yarın ifadesinin alınacağı öğrenildi.

23.00 Okmeydanı’nda saatler süren çatışmalar sona erdi.

19.42 Polisin “Toplumun düşmanlığını, sevgisizliğini kazanıyorsunuz” anonsuna Okmeydanı halkı yanıt veriyor: “Siz rahatsız ediyorsunuz, mahallemizden defolun”

19.38 Polis, Okmeydanı’nda bir kişiyi gözaltına almaya çalışıyor. Ara ara anons yapıyor.

19.26 AKP’nin saldırı paketlerine karşı Sarıgazi halkı bugün gerçekleştirdiği eylemde, Okmeydanı’ndaki saldırıları da protesto ediyor. Demokrasi Caddesi’nde bir araya gelen yüzlerce kişi “Diren Berkin Sarıgazi seninle sloganları” atıyor.

19.24 Direnişçiler, Okmeydanı’nda polisin gaz bombalı, ses bombası ve plastik mermilerle gerçekleştirdiği saldırıya havai fişeklerle yanıt veriyor.

19.02 Okmeydanı’nda direnişçiler yeniden bir araya geldi ve barikatlar ateşe verildi.

18.56 Okmeydanı’nda halk, polis saldırıları nedeniyle mağdur durumda. Kucağında bebekleriyle insanlar yürümekte güçlük çekiyor.

18.44 ÇapulTV’ye konuşan Berkin’in sınıf arkadaşı “AKP halkın adaletinden kaçamayacak” dedi.

18.41 Direnişçiler barikatları yeniden ateşe verdi.

okmeydani-barikat

18.39 Direnişçiler yeniden bir araya geliyor. Polis, akreplerle ara sokaklara gaz bombası atıyor.

18.37 Polis, ara sokaklara gaz bombası atıyor. okmeydani-akrep

18.14 Yurt gazetesinin verdiği bilgiye göre çatışmalar sırasında bir kişi başından yaralandı.

18.13 Polis tarafından bir süre gözaltında tutulan Grup Yorum üyesi Seçkin Erdoğan serbest kaldı.

18.03 Polis ara sokaklara doğru saldırılarını yoğunlaştırdı. Direnişçiler şimdilik geri çekildi.

17.59 Direnişçiler “Katil polis, mahallemizden defol” diyor. Polis plastik mermi, ses bombası ve biber gazıyla saldırıyor.

17.56 Polis, sağlık ocağı yakınlarında direnişçilere saldırıyor.

17.46 Barikatlar yakılıyor, polisin iki Grup Yorum üyesini de gözaltına aldığı ifade ediliyor.

17.36 Polis Sibel Yalçın Parkı’ndan çekildi. İki Yürüyüş dergisi çalışanı gözaltında. İki Grup Yorum üyesinin de gözaltında olduğu söyleniyor. Okmeydanı’nda gerginlik sürüyor.

17.18 Polis, Sibel Yalçın Parkı’ndaki tuvaletin kapısını kırmaya çalışıyor.

17.08 Okmeydanı’nda polisin saldırısı sürüyor

17.04 Polis, bir gazetecinin fotoğraf makinesine el koydu, Yürüyüş dergisinden gazeteciler gözaltına alındı.

17.01 Polis, Sibel Yalçın Parkı’nda saldırıyor. Polis, bir kişiyi tekmeleyerek gözaltına almaya çalışıyor.

16.21 Çapul TV Okmeydanı’ndan canlı yayında.

16.16 Polis, Sibel Yalçın Parkı’na gaz bombası atıyor.

16.10 Okmeydanı’nda polisin hareketlenmesi üzerine Okmeydanı gençliği mahallenin ara sokaklarında sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

Adliye önünde yaşananlar

Taksim Dayanışması’nın çağrısı ile bugün Berkin Elvan’ı başından gaz kapsülü ile vuranların bulunması ve adaletin sağlanması talebi ile Çağlayan Adliyesi önünde toplanmak isteyenlere polis saldırdı.  TOMA ve plastik mermi ile başlayan saldırıda eylemle ilgisi olmayan bir kadın merdivenden düşerek yaralandı.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan Adliye meydanındaki çay bahçelerinin önünde basın açıklaması yaptı. Elvan, açıklamada 153 gündür Berkin Elvan’ın bilincinin kapalı olduğunu Berkin’in ailesi olarak vur emrini verenlerin, ateş edenlerin yargılanmasını istediklerini,  yalnız gaz bombası atan polisin değil emniyet müdürünün, valinin, içişleri bakanının ve başbakanın da sorumlu olduğunu belirtti.  Berkin’in avukatları ve Taksim Dayanışması’ndan Tayfun Kahraman da birer konuşma yaptı. Polis basın açıklamasının ardından ikinci kez saldırdı. Polis saldırısına “faşizme karşı omuz omuza”, “Berkin Elvan onurumuzdur” sloganlarıyla direnenler polisin ikinci saldırısında Adliye önündeki yolu trafiğe kapattı.

berkinden1

Polisin saldırısının ardından dağılan eylemcilerden bir bölümü Berkin Elvan’ın yaşadığı Okmeydanı’na geçti. Okmeydanı’nda polis zırhlı araçlarla mahalle girişinde bekliyor. Mahallelilerse barikat kurmuş durumda.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, 19 kişinin gözaltına alındığını, saldırılar sırasında bir kişinin kolunun kırıldığını söyledi.

14.30 Polis, Metrobüse kimseyi sokmuyor.

14.27 Kitle, adliye önündeki yolu trafiğe kapattı, polis kitlenin peşinden saldırısını sürdürüyor.

14.25 Adliye’nin önünde beklememeleri için uyarı yapan polisin saldırısı Adliye dışında da sürüyor. Yola doğru çekilen kitleye polis plastik mermi kullanarak  saldırıyor.

berkinden2

14.23 Polis TOMA’larla su sıkmaya başladı. Gaz bombası atıldı. Sloganlar sürüyor.

14.21 Polis uyarı yapıyor.

14.20 Taksim Dayanışması’ndan Tayfun Kaharaman, tüm sorumluların açığa çıkarılması için mücadelelerinin süreceğini, Taksim Dayanışması’nın taleplerinin halen hayata geçmediğini belirtti ve mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Faşizme karşı omuz omuza sloganları atılıyor.

14.14 Berkin’in avukatı konuşuyor. Berkin’in vurulmasıyla ilgili polisler, vali ve emniyet müdürü hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

berkinden3

14.13 Berkin Elvan’ın babası Adliye çay bahçesi önünde basın açıklaması yapıyor. Yüzlerce kişi “Berkin Elvan onurumuzdur” sloganları atılıyor.

Gelişmeleri aktaracağız.

Berkin Elvan’ın vurulmasıyla ilgili suç duyurusunda bulunmak için Çağlayan Adliyesi’nde bir araya gelenlere polis saldırdı. Görüntüler için tıklayınız

Sendika.Org