Direniş forumları üniversitelere taşındı: İl il üniversite forumları

Dönemin başlamasıyla üniversite forumları da başladı. Forumlarda üniversitenin yerel ihtiyaçları için kararlar alındı. İstanbul Üniversitesi öğrencileri fakülteler arası geçiş yasağını deldi, Çukurovalı öğrenciler karma yurt engellemesini geçti. ODTÜ’lüler kampüslerinden geçecek yol için forumlar düzenledi ve direniş alanı kurma kararı aldı. Üniversite forumları düzenli aralıklarla devam edecek

universite-forum-manset

Adana

27 Eylül’de Kredi Yurtlar Kurumu, Çukurova Üniversitesi’nde bulunan kız ve erkek yurtlarını ayırmak içi demir bariyerler kullandı. Yurt öğrencileri bariyerleri file olarak kullanarak voleybol oynadı.

Uyarmaya gelen özel güvenlik birimleri alkış ve ıslıklarla kovuldu. Yurtta gerçekleşen voleybol, müzik ve forum etkinliklerinden sonra bir öğrencinin kimlik gösterdiği halde girişine yasak konulması, öğrenciler arasında tepkinin büyümesine neden oldu. Düzenlenen forumda haremlik-selamlık yurtlar insanlık dışı bulunurken, konuşma yapan memurlar ve Ankara’dan gelen bir müfettiş alkış ve ıslıklarla protesto edildi.

Çukurovalılar 30 Eylül 12.00’da Saat Kulesi’nde üniversite ve yurt sorunlarını konuşmak için forum düzenleyecek.

Ankara

ODTÜ
ODTÜ’lüler 21 Eylül’de ODTÜ yurtlar bölgesinde geniş katılımlı bir forum düzenledi. Temel gündemin yol inşaatı olduğu forumda, 19 Eylül’deki yol inşaatı şantiyesine yapılan yürüyüş ve polis saldırıları değerlendirildi. 24 Eylül’de ODTÜ’den geçecek şaibeli yolun inşaatıyla ilgili ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, Rektör Ahmet Acar’ın da katıldığı bir bilgilendirme forumu düzenledi.

ODTÜlüler 27 Eylül’de düzenledikleri forumda ODTÜ’den geçecek yola karşı “Rantı Yıkıyoruz, Yaşamı İnşa Ediyoruz!�� isminde bir kampanya düzenlemeye ve direniş alanı kurmaya karar verdi. Direniş alanı 30 Eylül’de 5. Yurt önüne çadırların kurulmasıyla oluşturulacak. Alanda forum yapılacak.

ODTU-bilgilendirme-forum

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Mülkiyeliler ilk forumunu 26 Eylül’de düzenledi. Forumda haziran isyanı, rektörlüğün kampüs kart uygulaması, Haziran İsyanı’nda kaybedilen direnişçiler, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bünyesinde karma yurtların kaldırılması ve üniversitelere polis gelmesi konuları tartışıldı. Ethem Sarısülük’ün bir sonraki davasına yüksek katılım sağlama kararı alındı. Bir forum komitesinin kurulması ve forumu her perşembe 17.00’da SBF arka bahçede yapılmasına karar verildi.

Ankara Hukuk
23 Eylül’de ilk forum yapıldı. Forumda Haziran Direnişi, gelecek dönemde üniversitelerin durumu ve Ankara Üniversitesi’ndeki kampüs kart uygulaması konuşuldu. Üniversiteliler her pazartesi 14.00’da forum yapma kararı aldı.

Antalya

Akdeniz Üniversitesi öğrencileri 26 Eylül’de rektörlük önünde bir araya geldi. Üniversiteliler, yemekhane zamlarını tartışarak yemekhane boykotu ve gürültü eylemi yapma kararı aldı. Forumlar her pazartesi ve perşembe olacak.

Bursa

bursa-forum

Uludağ Üniversitesi öğrencileri 25 Eylül’de Mühendislik Fakültesi önünde buluşarak ilk forumunu gerçekleştirdi. Forum gündemleri; Haziran İsyanı, ulaşım zamları, yemekhanede kampüs kart dayatması, rektörlüğün faşist saldırganları koruma tavrı oldu. Uludağ Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği bölümünün açılışına katılan Bülent Arınç’ı protesto eden üniversitelilere polis ve özel güvenlik saldırılarını kınamak için 26 Eylül’de yapılan eylemin kararı alındı. Forum, her çarşamba 12.00’da toplanacak.

Çanakkale

25 Eylül’de Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Terzioğlu kampüsünde forum yapan üniversiteliler güvenlikler tarafından engellenmek istendi polis tarafından taciz edildi, forum esnasında aileler arandı. Forum başlamadan önce polisler forum alanı etrafında dolaşarak üniversitelileri taciz etti. Polislerin uzaklaştırılmasının ardından özel güvenlik birimleri gelerek pankartı “üzerinde yazı var gerekçesi” ile kaldırmak istedi. Engellemelere rağmen forum gerçekleştirildi.

osmangazi-forum

Eskişehir

25 Eylül’de Osmangazi Üniversitesi’nde Merkez Yemekhane önünde ilk forum yapıldı. Forumda, Eskişehir’deki direniş süreci tartışıldı. Osmangazililer Ali İsmail Korkmaz davasını ve kamuoyu yaratmak için yapabileceklerini konuştu. Forumlar her hafta yapılacak. Bir sonraki forum 2 Ekim’de 12.00’da Merkez Yemekhane önünde.

İstanbul

İstanbul Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi’nin ilk forumu 18 Eylül’de Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde gerçekleşti. Özel Güvenlik Birimleri, üniversitede uygulanan “fakülteler arası geçiş yasağı”nı gerekçe göstererek üniversitelileri fakülte içine almak istemedi. Öğrencilerin tepkisi karşısında geri adım atıldı. Forumun etrafını saran güvenlikler ve polisler dışarı çıkarıldı.

Foruma, Gezi’de hayatını kaybeden direnişçiler anısına saygı duruşuyla başlayan üniversiteliler şu kararları aldı: Gezi’de hayatını kaybedenlerin isimlerini üniversitelerde yaşatmak, her gün 12.00’da “Bulunduğun yerde ses çıkart” eylemleri yapmak, fakülteler arası geçiş yasağına karşı yaratıcı etkinlikler gerçekleştirmek.

23 Eylül’de Merkez Kampüs’te ve Fen-Edebiyat Fakültesi’nde iki ayrı forum yapıldı. Merkez Kampüs Forumu’nda çalışma grupları oluşturulurken Fen-Edebiyat Fakültesi Forumu’nda ekip önerileri oluşturuldu. Üniversiteliler amfilere hayatını kaybeden direnişçilerin ismini verme kararı aldı.

istanbul-uni-fen-forum

25 Eylül’de İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüs’ünde üniversiteliler ilk forumunu düzenledi. Yemekhane önünde yapılan forumda üniversitedeki afiş yasağını aşma ve forumu duyurma yöntemleri konuşuldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi

İTU-forumu20 Eylül’de İTÜ Ayazağa Kampüsü 75. Yıl Yemekhanesi’nin karşısındaki direniş alanında bir araya gelen İTÜ’lülerin başlıca gündemleri şunlardı: Hazırlığı geçemeyen öğrencilerin yurt yetersizliği nedeniyle atılma tehlikesi, üniversite içindeki piyasalaşma uygulamaları, sözü verilen “kar amacı gütmeyen kantin” uygulamasının hala başlamaması, yemekhanedeki yemeklerin vejetaryen veya vegan beslenenler için uygun olmaması. Forumda, her gün 12.30’da İTÜ kampüslerinin yemekhanelerinde “ses çıkarma eylemi” yapılması kararlaştırıldı.

İkinci forumunu 20 Eylül’de düzenleyen İTÜ’lüler, Fen Edebiyat Fakültesi’nin merdivenlerini gökkuşağı renklerine boyama ve Gezi direnişinde hayatını kaybedenler için kampüste fidanlık kurma ve direnişçilerin isimlerini amfilerine verme kararları aldı. Kararların fanzin aracılığıyla tüm İTÜ’lülere aktarılması planlandı.

itu-forumu-merdiven-boyama

Forumda alınan kararla boyanan İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi’nin merdivenleri

Yıldız Teknik Üniversitesi
YTÜ öğrencileri ilk forumunu Davutpaşa Kampüsü’nde gerçekleştirdi. Forumda alınan kararların duvar gazetesiyle duyurulması belirlenirken forumu Beşiktaş Kampüsü’ne de taşıma kararı alındı.

Mersin

mersin-forum-van

Mersin’de hafta boyunca forumlar sürerken forumlardan çıkan kararla Van depremzedeleri ile dayanışma için 27 Eylül’de basın açıklaması yapıldı. Açlık grevindeki depremzedelerin taleplerinin dile getirildiği basın açıklaması, 30 Eylül’de yemekhane önünde yapılacak forumun çağrısıyla sona erdi.

Üniversitenizdeki forumlarla ilgili gelişmeleri [email protected]’a yollayarak haberleştirebilirsiniz

Sendika.Org, Kolektif Basın Merkezi