Tepkiler üzerine hastane yönetimi Berkin’in taburcu edilmeyeceğini açıkladı

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi gören Berkin Elvan’ın ailesine “evde bakım eğitimi” verilmek istendi.  Bu durumun Berkin Elvan’ın taburcu edilmek istenmesinin göstergesi olduğunu düşünen ailesi karşı çıktı. Tepkiler büyüdü. Hastane Taksim Dayanışması temsilcilerine açıklama yaptı: “Taburcu edilmeyecek”

HekiMedya sitesinde yer alan habere göre Gezi direnişinden başından gaz kapsulü ile vurularak komaya giren 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın taburcu edilmek istendiği duyulduğunda İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu hastane yöneticisi ile görüştü. Ali Çerkezoğlu yaptığı görüşme ardından HekiMedya’ya bilgi verdi.

Çerkezoğlu, hastaneden aileye evde bakım eğitimi desteği vermenin önerildiğini ifade etti. Bu önerinin bir müddet sonra bakım evde sürsün diye yapıldığını, ancak ailenin buna tepki gösterdiğini belirtti. Çerkezoğlu, Taksim Dayanışması’nın ve milletvekillerinin de sürece dahil olduğunu, kendisinin de katıldığı bir görüşme yapıldığını ve hastane yöneticisine sürecin takipçisi olacaklarını, Berkin’in zarar göreceği herhangi bir adımın karşısında olacaklarını belirttiklerini söyledi. Hastane yöneticilerinin kendilerine Berkin’in uygun durumda serviste özel odaya alınacağını söylediğini belirtti.

Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük olayı şöyle duyurmuştu.

Hastane Yönetimi, Berkin’i çıkarmak istiyor. “Gidin evinizde bekleyin” demişler Berkin’i de alıp. Milletvekilleri oraya gidiyor su anda.  14 yaşındaki Berkin Elvan okmeydanı hastanesinde yatmakta. Bilinci hala kapalı, enfeksiyon ateş vs var. Şu an itibariyle hastane taburcu edilmek isteniyor. Komadayken hemde.Arkadaslar Berkin hala uyanmadı! Ve hastane yönetimi, gerekçesini söylemeden “oğlunuzu alın evde bekleyin” diyor.Şu an aile ve doktorların karşı çıkmasına rağmen Berkin’i tedavi etmek istemiyor. Alın ne haliniz varsa görün diyor.Tüm internet aktivistlerine çağrımızdır. Aile şu an yıkılmış durumda lütfen yayalım ve destek için çağrı yapalım.Dün Ali ‘yi tedavi etmeyen faişst zihniyet şimdide Berkin’i tedavi etmeyip öldürmek istiyor. Faşizm bu”

Bu duyuru ile birlikte Berkin Elvan’a sahip çıkanlar hastaneye yoğun olarak tepki gösterdi.

Sendika.Org