Berkin’in ailesi: “Çocuklarımızın yaşamını almaya kimsenin hakkı yok!”

Polis tarafından kafasından vurulan ve 73 gündür bilinci kapalı halde hastanede yatan Berkin Elvan’ın ailesi yaptıkları basın açıklamasında sorumluların bulunmasını istedi

berkinanne

Ekmek almak için evden çıktığı sırada polis tarafından hedef gözetilerek atılan gaz bombasının kafasına isabet etmesi nedeniyle 73 gündür bilinci kapalı bir şekilde hastanede yatan Berkin Elvan’ın ailesi, 27 Ağustos’ta Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Aile Sağlığı Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

Berkin’in babası Sami Elvan basın açıklaması okudu. Elvan, olayın üzerinden 73 gün geçmesine rağmen sorumluların bulunması konusunda yetkililer tarafından herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi.

Berkin babası açıklamasında, “Berkin geçirdiği beyin kanaması sebebiyle halen Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakım servisinde ve bilinci kapalı olarak yatıyor. Şu an itibariyle enfeksiyon veya ödem problemi yok ancak sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Savcılığa avukatlarımız vasıtasıyla şikayette bulunmamıza rağmen sorumlular yakalanmamış ve haklarında işlem yapılmamıştır. Biz Berkin’in ailesi olarak hem vur emri verenlerin hem de ateş edenlerin tespit edilerek yargılanmasını bekliyoruz. Ne benim çocuğumun, ne de başkasının çocuğunun yaşamını elinden almaya kimsenin hakkı yok” dedi.

Berkin üzerinden yürütülen karalama kampanyalarına değinen Elvan, “Oğlumuzu gaz bombasıyla vuranların tespit edilmediği gibi bir de Berkin’in üzerinde çıktığı iddia edilen patlayıcı maddelerden bahsediliyor, uyansa da tutuklanacağına dair dedikodular yapılıyor. Bunların hepsi yalan! Mısır’da, Suriye’de ölen tüm masum insanlar için biz de gözyaşı döküyoruz. Biz de onların yanında olduğumuzu haykırıyoruz. Ancak oralarda ölenlere ağladıklarını söyleyen insan müsveddeleri sosyal medya üzerinden oğlumuz için karalama kampanyaları düzenliyor” dedi.

Ayrıca hastane yönetiminin Berkin’i eve göndermek için denemeler yaptığını söyleyen Elvan, Berkin’e bakan onurlu doktorların, hemşire ve hasta bakıcıların ve onu sahiplenen insanların sayesinde bu girişimlerin boşa çıkarıldığını belirtti.

Sendika.Org