Kadınlar Güvenpark’ta kendi kürsülerini kurdu, AKP’ye meydan okudu

Güvenpark Dayanışması’nın kararıyla kadınlar kendi kürsülerini kurdu, şiddeti, tacizi ve kadın düşmanlığını teşhir ettikleri Kadın Forumu’nu gerçekleştirdi

guvenparkkadinforumu4

Güvenpark Kadın Forumu’nun Çapul Tv’de yer alan tam kaydı için tıklayın

Güvenpark Dayanışması’nın çarşamba, cuma ve cumartesi günleri gerçekleştirdiği forumlarda kararını aldığı Kadın Forumu 6 Temmuz Cumartesi günü gerçekleşti. Foruma büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 300’e yakın kişi katıldı.

Kadın Forumu, Karınca Tiyatrosu'nun kadına yönelik şiddet temalı oyunuyla başladı.

Kadın Forumu, Karınca Tiyatrosu’nun kadına yönelik şiddet temalı oyunuyla başladı.

Forum öncesi kadınlara mor kartlar dağıtıldı ve kartlar kadın düşmanlıklarının teşhir edildiği konuşmalarda hep birlikte sallandı. Ayrıca Güvenpark’ın meydana bakan köşesine Gezi Direnişi’nin simgelerinden kırmızılı kadının olduğu hatıra pankartı da asıldı.

 

Forumda işyerinde mobbinge uğrayan, eşinden ve ailesinden şiddet gören kadınlar, mahallelerinde kadın mücadelesi yürütenler, tutuklu direnişçilerin anne ve yakınları, üniversiteli kadınlar, basın emekçisi kadınlar ve LGBT bireyler, AKP’nin kadın düşmanlığına yönelik politikaları, şiddeti ve tacizi teşhir etti, kadın mücadelesinin direnişteki konumu ve önemi üzerine konuşmalar yaptı. Kadınlar; kadın düşmanı Recep Tayyip’e, Ethem’in katili, tacizci polise, kadınlar öldürülürken susan Fatma Şahin’e, kadınlar tecavüzü hak eder diyen kadın düşmanı Melih Gökçek’e karşı ses çıkararak forumu sonlandırdılar.

guvenparkkadinforumu1

Forumda konuşulan tartışma başlıkları ve alınan kararlar şöyle:

 • Kadınlardan tutuklu haziran direnişçisi kadınlara mektup atma çağrısı.
 • Tutuklu kadınlardan Sıla Uzunpınar’ın annesi konuşuyor: “Direniş boyunca, kızımla beraber sokaktaydım. Sokakta olmaya devam edecek, AKP karanlığını yıkacağız!”
 • Üniversiteli kadınlar, kadın düşmanı Melih Gökçek’i teşhir ediyor. Üniversitesinde, yurdunda, evinde, sokakta, tacize, tecavüze maruz kalmamızı, “3 çocuk doğurun”, “Gerekirse kadın ölecek, çocuk değil.” sözleriyle meşrulaştıran, başta AKP olmak üzere, bütün kadın düşmanlarından hesap sormak için, bize yasaklanan sokaklarda, bize yasaklanan gecelerde olacağız.
 • Bugün, 3-5 çapulcu diyen iktidar, dün 3-5 feminist için “Kız mıdır, kadın mıdır?” diyordu. Biz bu dille, daha önce tanışmıştık. Egemenlerin ayrıştırıcı politikalarına karşı, sözümüzü söylemeye devam ediyoruz, devam edeceğiz.
 • Kadınlar, Haziran Direnişi boyunca, kadın bedeni üzerinden atılan, şekillenen sloganlara mort kart çıkarıyoruz.
 • Forumlarda kadınlar daha çok söz alsın, slogan atarken inisiyatif alsın. Haziran direnişindeki cinsiyetçi tutumları, ancak bu şekilde değiştirebiliriz.
 • AKP saldırganlaştıkça, kadınlar sokağa çıkmaya devam edecek.
 • Çalışan kadınlar 8 Mart günü sokağa çıktığı için, işyerlerinde baskıya uğruyor. İşten atılmakla tehdit ediliyor. Bunu yaşayan bir kadın olarak, 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesini istiyorum.
 • Haziran Direnişi boyunca gözaltına alınan kadınlar, cinsel tacize maruz kaldı. Biliyoruz ki, birçok kadın, bunun için herhangi bir hak arama girişiminde bulunmadı. Gözaltında tacize uğradıysak ya da çevremizde böyle bir hikaye duyduysak, İHD ve TİHV’e başvuralım.
 • Yasalar kadınları korumuyor. Bu durumda, sesimizi daha çok çıkarmamız gerekiyor.
 • Çocuk yetiştiren aileler, kadın, erkek değil, insan yetiştirmelidir.
 • Haftanın bir günü saat 6-8 arası, Güvenpark’ta Kadın Forumu yapılsın. Bunun için de bir ekip kuralım.
 • Dikmen’de, polisler tarafından taciz edilen Eylem arkadaşımız, kanunen muhatabı olan Ankara Emniyeti hakkında suç duyurusunda bulundu. Ethem’in katilini saklayan emniyet güçleri, Eylem’in tacizcisini de saklıyor. Durumu kabul etmiyor ve konu hakkında işlem başlatmıyor. Bu da demek oluyor ki, Ankara Emniyet güçleri tacizcidir. Peşini bırakmayalım, tacizci Ankara Emniyeti’nden hesap soralım.
 • Dans edemeyeceğim devrim, devrim değildir. Kadınlar ve LGBT bireyler, sokakta dans etme eylemi yapsınlar.
 • Karşısında mücadele ettiğimiz iktidarın, iktidar olanakları var. Bu yüzden bireysel değil, örgütlü mücadele edelim.
 • Bu forumdan, mahallelerimize gittiğimizde, benzer bir kadın komisyon, kadın kürsüleri talebinde bulunalım.

Sendika.Org/ Ankara

guvenparkkadinforumu5

guvenparkkadinforumu2