Doğal cennet Akyaka’da çok katlı bina tepkisi

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka Beldesi’nde, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından değiştirilen imar planı, beldeyi çok katlı yapılaşmaya açık hale getirdiği için halkın tepkisine yol açtı. Eyleme geçip imza kampanyası başlatan Akyakalılar plan değişikliğinin iptal edilmesini istiyor

Gökova Özel Çevre Koruma Alanı’nda, Akyaka Belediye sınırları içinde yer alan 19 bin 300 metrekare büyüklüğünde bir zeytinlik alan Akyakalıların haberi olmadan Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca özelleştirme programına alındı. Ayrıca imara açılan alan “zeytin yetiştirme alanı” olmasına rağmen tapu kaydında arsa olarak belirtildiği için “Zeytin Koruma Yasası” olarak bilinen zeytin yetiştirme alanlarının korunmasını öngören yasa devre dışı bırakıldı.

Akyaka Yerel Yönetim Platformu plan değişikliğinin iptal edilmesi  için www.change.org adresinde imza kampanyası başlattı.

Ayrıca belde halkı bu projenin onaylanmasından sonra yürüyüşler düzenledi. Yürüyüşlerin ardından zeytin alanına çadır kurulmasına karar veren Akyakalılar kurdukları çadırlarda nöbet tutmaya başladı.

Bakanlığa başvuru: “Plan değişikliği iptal edilmeli”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na  kampanya ile ilgili bir yazı gönderen Akyaka Yerel Yönetim Platformu şunları talep etti:

“Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yasaya aykırı olarak yapılan bu plan değişikliği iptal edilmeli ve Akyakalıların ortak kullanım hakkı olan bu kamusal alanın imar plan ve yetkisi Akyaka Beldesi’ne devredilmelidir.

3841 no.lu parselin tapu kaydı ‘zeytinlik’ olarak değiştirilerek üzerindeki zeytin ağaçları yasal korumaya alınmalıdır.

Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgeleri ve her türlü doğa koruma alanlarının “üstün kamu yararı” gerekçesiyle yatırıma açılabilmesini öngören ve yasalaşmak üzere TBMM gündemine getirildikten sonra geri çekilen ‘Biyo-Çeşitliliği Koruma Yasası’ tamamen geri alınmalıdır.”

Bu başvuruya Bakanlık’tan olumlu bir yanıt gelmedi.

Akyaka Belediye Başkanı: İtirazımız reddedildi

Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Nalçacı da, Radikal’e yaptığı bir açıklamada Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) sınırları içinde olan Akyaka’nın imar planı yeniden yapılırken Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün görüşü alınmaksızın konut alanının genişletilmesine itiraz ettiklerini ancak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca reddedildiğini söyledi. Nalçacı, Akyaka’nın mevcut planında “Azami kot, bina köşe noktalarının ortalamasıdır” şeklinde bir düzenleme varken, çok katlı yapılaşmayı mümkün kılan kot düzenlemesinin kaygı verici olduğunu söyledi.

Sendika.Org