Berkin’in ailesi konuştu: ‘Oğlum direnecek, herkese inat dayanacak’

İstanbul Okmeydanı’nda polisin hedef alarak sıktığı gaz bombasıyla başından yaralanan Berkin Elvan’ın annesi ve babası Cumhuriyet’e konuştu.  Berkin’in annesi, “Oğlum direnecek, herkese inat dayanacak ve bana geri gelecek” dedi

Gezi Parkı Direnişi’nde evinin bulunduğu Okmeydanı’nda, polisin attığı gaz bombası kapsülünün başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve 10 gündür yoğun bakımda olan 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın ailesi Cumhuriyet’e konuştu.

Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde 16 Haziran’da eylemlerin devam ettiği sırada sabah 06.30 civarında evinden ekmek almaya çıkan Berkin, başından yaralandı. Berkin, yaralandıktan sonra arkadaşlarına “Babama söylemeyin, babam görmesin, duymasın üzülür” dedi.

Berkin’in annesi Gülsüm Elvan, “14 yaşındaki bir çocuk onlara ne yapmış olabilir? Benim çocuğumun mezuniyet töreni vardı, kıyafetler almıştım ona. Cıvıl cıvıl, sapasağlam çocuğumun hayatını bir günde kararttılar. Oğlum direnecek, herkese inat dayanacak ve bana geri gelecek” dedi. Baba Sami Elvan ise “Babalar Günü’nde oğlumuz yaralandı, o günden beri gözlerini açmadı. Bize çok güzel Babalar Günü hediyesi verdiler” diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

Beyin kanaması geçiren ve iki kez ameliyat olan Elvan, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde solunum cihazlarına bağlı, yaşamak için direniyor. Tekstil işçisi bir babanın üç çocuğunun en küçüğü olan Berkin Elvan’ın 17 ve 15 yaşlarında Gamze ve Özge adında iki kız kardeşi var.

Sami Elvan “16 Haziran Pazar günü sabah olay oldu. Ben uyuyordum. Kahvaltı yapacaklarmış, Berkin ekmek almaya çıkmış, gidiş o gidiş..” diyerek o günü anlattı.

Sami Elvan sözlerini şöyle sürdürdü: “Doktorlar hayati tehlikenin devam ettiğini, beklemekte, sabretmekte fayda olduğunu söylüyorlar. ‘Yanına gittiğinizde çocuğunuzla konuşun’ diyorlar. İlk iki gün yoğun bakımda konuşurkan tepki vermişti. ‘Oğlum beni duyuyorsan gözünü aç kapa’ dedim’ Çok ufak gözlerini oynattı. ‘Oğlum parmağımı sık’ dedim. Elini öptüm. ‘Herkesin selamını getirdim’ dedim. Umutla bekliyoruz.”

Sendika.Org, Cumhuriyet