‘Akkuyu’da nükleerin maliyeti neden arttı?’

Mersin NKP tarafından düzenlenen çadır kampta nükleer karşıtları bir araya gelerek yapılması planlanan nükleer santrallerle ilgili gelişmeleri değerlendirdi

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) tarafından 7 Temmuz- 30 Ağustos tarihlerinde düzenlenen çadır kampa katılan Antalya NKP üyeleri adına Hediye Gündüz nükleer santrallerle ilgili son gelişmeleri değerlendiren bir açıklama yaptı. Gündüz, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski “Mersin Akkuyu’da inşa edilecek nükleer santralin 20 milyar dolar olarak belirlenen maliyetinin 25 milyar dolara çıkabilecek” sözleri son derece dikkat çekici olduğunu söyledi.

‘Maliyetler neden arttı’
Gündüz, Akkuyu’ya yapılacak 4 reaktörün ayaklarının kurulacağı yerlerde geçen yıl başlayan sondaj çalışmalarında, zeminin çok çürük olduğuna dair duyumların arttığını ifade etti. Yapılan sondajlarda, zemin sağlam olmadığı için güçlendirme çalışmalarında çimento doldurma işlemi yapıldığını belirtti.

Sağlam olmayan zemine yapılmaya çalışan nükleer santrallin maliyeti artıracağını söyleyen Gündüz, nükleer santrallerle ülkenin ciddi bir tehlikeye atıldığını dile getirdi. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın “Burayı sadece nükleer santral için yapmıyoruz” açıklamasına dikkat çeken Gündüz, “Türkiye’nin uranyum zenginleştirme mi yapacak sorusunu da akla getirmekte ve ülkemizi içine atacakları tehlikenin daha da büyük olduğu iyice ortaya çıkmaktadır” dedi.

‘Türkiye’nin çarçur edecek doğası da, parası da yoktur’
Fukuşima ve Çernobil felaketlerinde tehlikeyi gördüklerini hatırlatan Gündüz, açıklamasına şöyle devam etti:
“Daha ilk yıl içinde % 20 zam gören bir nükleer santralin üreteceği elektriğin de ne kadar pahalı olacağı ortadadır. Ayrıca bu maliyetlerin içerisinde toplumsal ve doğal değerlerin maliyetleri de dahil değildir. Durumdan anlaşılacağı üzere Türkiye’nin çarçur edecek doğası olmadığı gibi çarçur edecek parası da yoktur”.

Sendika.Org