Ümraniyeli çocukların Barış Parkı şenlikle açıldı

Ümraniye Halkevi Barış Parkı yaz okulu çocuklarının hazırladığı şenlikle açıldı. Yaz okulu boyunca gerçekleştirilen üretimler çocuk şenliğinde sergilendi

Ümraniye Halkevi yaz okulu yapılan çocuk şenliğiyle sona erdi. Ancak bu yıl şenliğin bir farkı vardı. Şenlik öğrenci, öğretmen ve velilerin ortak emeğiyle yapılan ve Ümraniye halkına armağan edilen Halkevi Barış Parkı’nda gerçekleşti. Mahallelinin yoğun katılımı dikkat çekti.

Şenlikte açılış konuşmasını yaz okulu öğretmenlerinden Deniz Durak gerçekleştirdi. Konuşmada yaz okulunun çocuklara kattıklarına, Halkevleri’nin eğitimin bir hak olduğunu savunduğuna değinilerek Halkevleri’nin kamu yararına dernek sıfatının elinden alınmak istendiği vurgulandı. Ayrıca açılışı yapılan Barış Parkı’nın herkesin emeğiyle üretilen bir değer olduğu vurgulanarak bu park Ümraniye çocuklarına armağan edildi.

Çocuklar ürettiklerini sergiledi
Açılış konuşmasının ardından yaz okulu çocukları bir ay boyunca hazırlandıkları gösterilerine başladı. İlk olarak tiyatro ekibi sahne alarak hazırladıkları oyunu sergiledi. Tiyatro oyununun ardından yaz okulu çocuklarının tamamen kendilerinin hazırladığı bir dans gösterisi gerçekleşti. Dans gösterisinin ardından üniversiteliler söz alarak bir konuşma yaptılar. Öğrenci Kolektifleri adına yapılan konuşmada “Okumuş insan halkın yanındadır” diyerek mahallelere gidildiği, burada parasız eğitim fikrinin gerçek kılındığı vurgulandı. Ayrıca son dönemde yaşanan sansür vb. baskılarla Hopa tutuklamalarına değinilerek “sokağı özgür bırak” kampanyasına vurgu yapıldı.

Veliler de yaz okuluna destek oldu
Yaz okuluna çocuklarını gönderen üç tane veli ayrı ayrı söz alarak yaz okulundan duydukları memnuniyeti ifade ettiler. İlk olarak söz alan veli herkesi Halkevlerine çocuklarını yollamaya ve destek olmaya çağırdı. İkinci söz alan veli çocuklarının nasıl özgüven kazandığından bahsetti. Son olarak söz alan veli ise Barış Parkı’ndan bahsederek bu parka verilen emeklerin karşılıksız kalmadığını belirtti ve çok duygulanarak emeği geçen herkese teşekkür etti. Velilerin konuşmasının ardından çocuk korosu sahne aldı. Çocuklar bir ay boyunca hazırladıkları şarkıları coşkulu bir şekilde söylediler. Daha sonra Halkevi bünyesinde müzik kurslarını veren öğretmenlerin hazırladığı müzik dinletisiyle etkinlik devam etti. Son olarak halkoyunları dersinde çocukların öğrendiği oyunları sergilenmesi ve çekilen halaylarla şenlik sona erdi.

Kaynak: www.halkevleri.org