Meşaleler Tekel için yandı

İstanbul Kadıköy’deki eylemde bir belediye işçisi aslında kendi resmini çekiyor.

Tekel işçilerine destek için tüm Türkiye’de meşaleli yürüyüşler yapıldı. Eylemlerde, Balıkesir Dursunbey’de hayatını kaybeden madenciler ve Ankara’da trafik kazasında yaşamını yitiren Tekel işçisi Hamdullah Uysal da anıldı.

Tekel işçilerine destek için bugün Türkiye’nin dört bir tarafında meşaleli yürüyüşler yapıldı. İstanbul Ankara İzmir’in yanı sıra Afyon, Çaycuma, Konya, Akhisar ve Niğde’de kitlesel yürüyüş ve basın açıklamaları yapıldı. Özellikle Afyon ve Konya’da polisin yoğun baskısı vardı.

İstanbul

DİSK, Türk-İş, KESK İstanbul Bölge Temsilcilikleri ve Kamu-Sen’in düzenlediği meşaleli yürüyüşe birçok siyasi parti, ilerici kurum ve sendika katıldı. Kadıköy’deki Boğa Heykeli önünde buluşan binlerce emekçi Kadıköy İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Polisin engellemelerine rağmen emekçiler caddeyi trafiğe kapatarak yürüyüşlerine devam ettiler. Kadıköy halkı da eyleme alkışlarla veya arabalarında kornalarıyla destek verdiler. Kadıköy İskele Meydanı’nda miting havasında bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını Belediye-İş 5 No’lu Şube Başkanı Nihat Atlaş yaptı. Altaş’ın konuşmaları “Söz bitti sıra eylemde”, “Hepimiz Tekeliz AKP’ye yeteriz” sloganlarıyla sık sık kesildi. Bugünün bir de yarını var diyen Atlaş açıklamasında Tekel işçilerinin mücadelesinin, “köle değil işçiyiz” diyen herkesin kavgası olduğunu vurguladı.

Ankara

Ankara’da KESK ve DİSK bu akşam Yüksel Caddesi’nden Türk-İş önüne meşalelerle yürüdü. “Tekel işçisi yalnız değildir”, “Katil AKP hesap verecek” sloganlarıyla Tekel çadırlarına yürüyen yaklaşık 1000 kişi Samsun çadırını ziyaret ederek başsağlığı diledi.

Ziyaretin ardından DİSK ve KESK üyeleri Türk-İş önüne yürüdü. Türk-İş’e bağlı sendikalar da Türk-İş önünde toplandı. Burada Tek Gıda İş Örgütlenme UZmanı Gürsel Doğru, iktidarın, işçinin cenazesine bile tahammülünün olmadığına dikkat çekerek, polisin bugün Hamdullah Uysal’ın cenazesini kaçırmasına tepkilerini dile getirdi. KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek de polisin tavrını kınadıklarını belirterek Uysal’ın katilinin, işçilerin taleplerine kulak tıkayarak 73 gündür onları sokakta bırakan AKP olduğunu ifade etti.

Şimşek, ayın 27’sinden itibaren geceli gündüzlü Tekel çadırlarında işçilerin yanında olma kararı aldıklarını da sözlerine ekledi.

Afyon

TEKEL işçilerine destek amacıyla Afyon KESK bileşenleri ve destekçileri basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında sık sık “4/C’li Başbakan istiyoruz”, “TEKEL işçisi yalnız değildir”, “4/C’ye hayır” sloganları atıldı. Türk-İş ve Kamu Sen Temsilcilikleri son anda alana çıkmaktan vazgeçti. Afyon’da olağanüstü bir polis baskısı vardı. Polisin tüm engelleme çabalarına rağmen eylemciler yolu trafiğe kapatıp PTT önünde basın açıklaması yaptılar. CHP, EMEP, Alevi Kültür Derneği ve üniversite öğrencilerinin de katıldığı basın açıklaması çekilen halaylarla sona erdi.

Niğde

Niğde Eğitim-Sen binası önünde toplanan 100’e yakın emekçi kortej halinde sloganlar eşliğinde Niğde Hükümet Meydanı’na yürüyüp basın açıklaması yaptılar. Hükümet Meydanı’nda “TEKEL Direnişi meşalelerimizi ve bilincimizi tutuşturdu” başlıklı basın açıklamasını okundu. Açıklamada sık sık, “Her yer Tekel, hepimiz direnişçiyiz”, “Susma haykır, direniş haktır”, ” Kahrolsun ücretli kölelik düzeni”, “Tekel işçisi direnişin simgesi” sloganları atıldı.

Eskişehir
Türk-İş, DİSK, KESK ve Kamu-Sen’in ortak olarak yaptıkları basın açıklaması Kızılay iş Merkezi önünden Yediler mevkiine kadar yapılan bir yürüyüşle başladı. Burada açıklama yapan KESK Şubeler Platformu dönem sözcüsü İsmail Kaya, iktidarın 4/C ile kamuda istihdamı güvencesizleştirme yolunda önemli hamleler yaptığını belirterek “taşeronlaştırmayı savunarak aynı işi yapan fakat aldıkları ücretler arasında uçurum olan emekçiler yaratarak eşit işe eşit ücret ilkesini ayaklar altına almıştır” dedi.

Eylemde “Her yer tekel her yer direniş”, “Zam zulüm işkence işte AKP”, “Tekel işçisi onurumuzdur” sloganları atıldı. Eylem sonunda 27 Şubat Cumartesi günü yapılacak olan oturma eylemine bütün Eskişehir halkı davet edildi.

Konya

Konfederasyonların almış olduğu karar doğrultusunda Konya’da KESK öncülüğünde bir basın açıklaması yapıldı. KESK Dönem Sözcüsü Hasan Hüseyin Böke’nin yapmış olduğu basın açıklamasının ardından 5 dakikalık sembolik oturma eylemine geçildi. Oturma eylemi sırasında “Onlar açlık, yoksulluk, paralı eğitim, 4/C diyor, biz isyan!” ve “Ampul Tayip” sloganları atıldı. Eylemin ardından SES binasında oturmakta olan Öğrenci Kolektifi’nden bir kişi, sivil polisler tarafından gözaltına alınarak Güvenlik Şube’ye götürüldü. Sivil polisler gerekçe olarak; “Ampul Tayyip dediği için savcı ifadesini almak istiyor” dedi.

Akhisar

Akhisar’da Sendika, siyasi parti, Akhisar Halkevi ve TEKEL işçilerinin katıldığı bir basın açıklaması yapıldı. Polisin engellemelerine rağmen Tekel binasına bir yürüyüş yapıldı. Akhisar Tekel binasının önünde basın açıklamasının yapılmasının ardından eylem son buldu. Eyleme 250 kişi katıldı.

Çaycuma

KESK Çaycuma Bileşenleri ve Türk-İş’e bağlı Selüloz İş Çaycuma Şubesi’nin öncülüğünde Çaycuma’da Öğretmen Evi’nden Belediye Sineması’na kadar bir yürüyüş yapıldı. Yürüyüşe katılanlar Ankara’da trafik kazasında hayatını kaybeden Tekel İşçisi Hamdullah Uysal’ı, yakalarına taktıkları ‘Tekel İşçisi Hamdullah Uysal’ı Unutmayacağız’ yazılı Uysal’ın fotoğrafını asarak andı. Yürüyüşe Çaycuma köylerinde de katlım oldu.

Yürüyüş boyunca “Tekel’in ateşi AKP’yi yakacak”, “Sendikalar göreve genel greve”, “Tek-El olalım haklarımızı alalım” sloganları atıldı. Yürüyüş sonunda bir açıklama yapan Eğitim-Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol Tekel işçilerine destek olmak için Çaycuma’da da çadır kuracaklarını belirtirken Balıkesir Dursunbey’de meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden 13 maden işçisi ve Ankara’da trafik kazasında hayatını kaybeden Tekel İşçisi Hamdullah Uysal’ı da andı. Eylem alkış ve sloganlarla sona erdi.

Bursa

Konfederasyonların tüm illerde yapılmasını kararlaştırdığı meşaleli yürüyüşlerin Bursa ayağı, saat 16:00’da Osmangazi Metro İstasyonu önünde toplanılmasıyla başladı.
Konfederasyonların ve demokratik kitle örgütlerinin toplanmasıyla birlikte 16:30da Famora Meydanı’na doğru yürüyüşe geçildi. Orada okunan basın açıklamasının ardından, 27 Şubat Cumartesi günü yine Famora Meydanı’nda, saat 13:00 ile 15:00 arasında yapılacak olan oturma eylemine çağrı yapıldı.

Sendika.Org – İstanbul/Ankara/Niğde/Afyon/Konya/Çaycuma/Akhisar/Eskişehir