Kadın cinayetine savcı yorumu: “Erkektir aldatır bu kadar büyütmeyin”

Ordu’da bir hafta önce eşinden şiddet gördükten sonra şüpheli bir şekilde balkondan düşerek yaşamını yitiren Çiğdem Bayram’ın ölümünü soruşturan Ordu Cumhuriyet Savcısı Turgut Çakır’dan skandal sözler. Bayram’ın ailesinin, eşinden sürekli şiddet gördüğü, aldatıldığı ve bu nedenle cinayete kurban gittiğini düşündükleri yönündeki ifadelerine Savcı Çakır’ın ‘Erkektir aldatır bu kadar büyütmeyin’ cevabı verdiği iddia edildi.

26 yaşındaki Çiğdem Bayram son bir hafta içinde şiddet görerek yaşamını kaybeden yedi kadından birisi oldu.

Son bir hafta içinde İzmir, Adana, İstanbul, Hakkâri, Zonguldak ve Ordu’da 7 kadın yaşamını yitirdi. Bu kadınlardan biri de 5 Kasım’da komşularının ifadesine göre eşinden şiddet gördükten sonra Ordu Mevlana Caddesi 325 sokaktaki evinin balkonunda şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitiren 26 yaşındaki Çiğdem Bayram. Bayram’ın cinayete kurban gittiği ileri sürülen olay iddialara göre şöyle gelişti: Gece saat 12.00 sıralarında Çiğdem ve Aşkın Bayram arasında tartışma başladı. Daha önceden de bir çok kez tanık oldukları duruma ses çıkarmayan komşular, Çiğdem’in yaklaşık bir saat boyunca eşi tarafından dövüldüğünü ve ağlama seslerinin geldiğini belirtti. Ardından saat 01.00 sıralarında Çiğdem Bayram şüpheli bir şekilde balkondan düşerek beton zemine çakıldı ve yaklaşık 45 dakika boyuncu yerde can çekişti. Ardından gelen ambulansla hastaneye kaldırılan Bayram yolda yaşamını yitirdi.

‘Eşimi dövdüm’ dedi serbest bırakıldı
Sonrasında yaşananlar ise kadını ölüme götüren nedenlerin ölümünden sonra da devam ettiğinin göstergesi. Olayın ardından gelen inceleme ekibi 15 dakika gibi kısa bir sürede hiçbir ayrıntıya girmeden işini tamamladı. Şüpheli olarak karakola götürülen Aşkın Bayram, ‘Eşimi dövdüm’ şeklinde ifade vermesine rağmen aynı gece serbest bırakıldı. Aynı evde ikamet eden Aşkın Bayram’ın annesi de ifadesinde ‘Ben bir şey görmedim’ diye konuştu.

4 yaşındaki çocuk şüpheli babaya verildi
Olayda annesini kaybeden 4 yaşındaki Ö. ise ikinci kez savcılık tarafından mağdur edildi. Henüz 4 yaşında olmasına rağmen pedagog ve psikolog gözetiminde 4-5 saatlik görüşme yapılmasının ardından ifadesi alınması gerekirken, olay gecesi yetişkin insanlara uygulanan prosedüre maruz bırakıldı. Buna rağmen Ö. verdiği ifade de ‘Babam ve babaannem annemi dövdüler, annemi tutamadım atladı’ dedi. Ancak bu ibarenin geçmesine rağmen Çiğdem Bayram’ın eşi ve kayınvalidesi, ‘Biz çocukla ilgileniyorduk, atladığını görmedik’ dedi. İfade veren komşular ise olaydan önce, tartışmaları, bağırma seslerini duyduklarını, Çiğdem Bayram’ın yardım talep ettiğini, ancak aileden çekindikleri için, ‘eşlerin arasına girilmez’ diyerek de olaya müdahale etmediklerini belirtti. Bir diğer dikkat çeken nokta ise soruşturma sürdüğü için çocuğun koruma altına alması gereken savcılık birinci derecede şüpheli olan babasına vermesi oldu.

Ağabey Yılmaz: Olayın cinayet olduğunu düşünüyoruz
Konuya ilişkin görüştüğümüz Çiğdem Bayram’ın ağabeyi Mahmut Yılmaz, baştan itibaren cinayet olduğundan şüphelendikleri ölümle ilgili özellikle Savcılığın oldukça baştan savmacı yaklaştığını söyledi. Olayla ilgili soruşturma açıldığını ve ifade vermek üzere gittikleri Ordu Cumhuriyet Savcısı’nda şok sözler duyduklarını belirten Yılmaz, şunları kaydetti: ‘Kamu adına hareket eden savcının ‘Dayak yiyorsa polise neden gitmemiş, aldatmak suç değildir, erkekler aldatır’ demesi, kaba ve baştan savıcı üslubu, yeğenimi koruma altına alması gerekirken babaya vermesi, ‘Çocuğun ifadesi alınırken pedagog bulundurdum başka bir şeye gerek yok’ demesi bizde ciddi şüpheler uyandırmaktadır. Taşra zihniyetinin cinsiyetçi, totaliter ve gerici tüm tutum ve uygulamalarıyla yüz yüze kalan bizler bir an önce bu olayın üstüne gidilmesi gerektiğini düşünüyoruz.’ Kadın sorunları konusunda duyarlı olan tüm kurumları bu şüpheli ölüm ve aile içi şiddet konusunda duyarlı olmaya çağıran Yılmaz, sorumluların cezalandırılması için hukuki mücadelesini sürdüreceğini söyledi. Yılmaz ailesinin avukatı Özlem Yeşilalioğlu Külekçi ise ölümle ilgili soruşturmanın sürdüğünü ve Adli Tıp Raporunu beklediklerini belirtti.

Gündem gazetesi