İstanbul’da yüzlerce öğrenci harç zammını protesto etti

Yüzlerce öğrenci ve öğrenci velisi 12 Temmuz Pazar günü Beşiktaş’ta YÖK’ün harçlara zam kararını protesto etti. Öğrenciler eylemin ardından, Türkiye genelinde harç zamlarına karşı imza kampanyası başlattıklarını açıkladı

Öğrenciler harç zamlarına karşı Türkiye genelinde bir imza kampanyası başlattı.

12 temmuz Pazar günü öğlen saatlerinde Beşiktaş Demokrasi Meydanı’nda toplanan öğrenci ve öğrenci velileri YÖK’ün harçlara yaptığı zammı protseto ederken, eşit ve parasız eğitim istedi.

İstanbul’un hemen hemen tüm üniversitelerinden ve Kocaeli’nden gelen öğrenciler, “O kadar paramız YÖK’ki”, “Har(a)ç zamları: YÖK artık”, “Benim için YÖK bitmiştir, daha da haraç vermem”, “Babama %4 öğrenciye %100 zam” yazılı dövizler taşırken “Parasız eğitim istiyoruz”, “Müşteri değil öğrenciyiz”, “Herkese eşit, parasız eğitim”, “Yusuf Ziya zammını al başına çal” sloganlarını attı. Eylemde, Beyoğlu Kumpanya, üniversitelerin ticarileşmesini, Yusuf Ziya Özcan’ı, paralı eğitimi ve üniversitelerdeki özel güvenlik sistemini eleştiren müzikli bir oyun gösterisi yaptı.

Öğrenciler bir basın açıklaması yaparak bu eylemin uyarı mahiyeti taşıdığını söyledi. YÖK’ün 12 Eylül faşist darbesinden bugüne kısa tarihinin de anlatıldığı açıklamayı Abdullah Yücel isimli bir öğrencinin okudu. Açıklamada ekonomik kriz koşularında öğrencilerin günlüğü 15 TL’yi geçmeyen işlerde çalışarak okumaya çalıştıklarını kaydederek, devletin yönetim kademesinde bulunanların çocuklarını Avrupa ve ABD’de okutmalarını eleştirdi. Yüceli, ekonomik kriz koşullarında zorlukla okuduklarını belirtirken, bu zamlarla iyice okuyamaz hale gelecekelerini söyledi. Özellikle AKP ve AKP’nin politikalarının eleştirildiği eyleme öğrenci velilerinin de katılımı dikkat çekiciydi.

İmza kampanyası başlatıldı

“Birileri karından feraget ederse parasız eğitim olur” diyerek sözlerini sürdüren Abullah Yücel, zamların sorumlularının öğrencileri hafife almamaları gerektiğini söyleyerek, eşit ve parasız eğitim için Türkiye çapında büyük bir imza kampanyası başlattıklarını da duyurdu. Eylem atılan sloganların ardından alkışlarla son buldu.

Sendika.Org