İşte AKP zihniyeti: Bakan Kavaf parasız kreşe karşı

Kamu emekçisi kadınlar kreş ve ebeveyn izni taleplerini Meclis’e taşıdı. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf kamu emekçisi kadınlara devlet kurumlarında kreşlerin ve bakım ünitelerinin kamu hizmeti olmaktan çıkarılarak özelleştirilmesi gerektiğini savundu.

KESK genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında TBMM’de yapılan görüşmeler hakkında bilgi verildi.

KESK Kadın Sekreterliği tarafından yürütülen kreş ve ebeveyn izni hakkı kampanyası için milletvekilleri ve kadın ve aileden sorumlu devlet bakanı ile görüşen kadınlar 26 Haziran Cuma günü bir basın toplantısı düzenleyerek görüşmelerin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

AKP’li kadın vekiller randevu vermedi
Basın toplantısında, KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül tutuklu bulunduğu için KESK’li kadınlar adına Denetleme Kurulu Üyesi Nurşen Yıldırım bir açıklama yaptı. Yıldırım, 8-12 Haziran tarihleri arasında Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerden DTP ve CHP’li kadın milletvekilleri, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Güldal Akşit ve Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile görüşmeler yaptıklarını aktardı. KESK’li kadınların kreş ve ebeveyn izin hakkına ilişkin hazırladığı dosyaları vekillere ilettiklerini anlatan Yıldırım, AKP’li kadın milletvekillerinin randevu taleplerine cevap vermediğini belirtti.

KESK’li kadınlar ne istiyor?
Basın toplantısında öncelikle KESK’li kadınların hangi taleplerle TBMM’ye gittiğini anlatan Nurşen Yıldırım;
– Kadın-erkek ayrımı yapmaksızın 50 çalışanın bulunduğu her kurumun parasız kreş himzeti verilmesini, bu sayıya ulaşmayan kurumlarda çalışanlar içinse bölgesel kreşlerin açılmasını
– Avrupa’da 148 haftaya kadar çıkabilen doğum sonrası özellikle baba tarafından kullanılması öngörülen ücretli ebeveyn izin hakkının yasalarda düzenlenmesini
– Ücretli doğum izninin 24 haftaya çıkartılmasını
İstediklerini hatırlattı.

Mecliste CHP ve DTP’li vekillerle görüşmeler olumlu
Nurşen Yıldırım, “Taleplerini iletmek için DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ve Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır ile, CHP milletvekilleri Fatma Nur Serter, Birgen Keleş ve Nesrin Baytok ile görüştüklerini” aktardı. Görüşmeler sonucu milletvekillerinin kadınların talepleri için TBMM’de soru önergesi verebileceklerini ve konuyu gündemlerine alarak taleplerin takipçisi olacaklarını ifade ettiler.

Bakan Kavaf parasız kreşe karşı
Yıldırım açıklamasında Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile yapılan görüşmeyi aktardı. Görüşmede Bakan Kavaf’ın kendi çocuğunu da kurum kreşinde büyütmüş bir kadın olmasına rağmen “devlet kurumlarında kreşlerin ve bakım ünitelerinin kamu hizmeti olmaktan çıkarılmasını savunduğu” aktarıldı. Basın toplantısında Kavaf’ın “devlet üretimden el çekmeli, sadece asli görevlerini (adalet, eğitim vb) yerine getirmeli, diğer konularda vizyon sağlamalı, devlet bu tür hizmetleri satın almalı” sözleri aktarıldı.

Akşit taleplere olumlu yaklaştı
KESK’li kadınlar TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Güldal Akşit’le de bir görüşme yaptıklarını, görüşmede Akşit’in taleplerini olumlu karşıladığını aktardılar.

Tutuklu kadınlarla uluslararası dayanışma
Siyasilerle yapılan görüşmelerin anlatıldığı basın toplantısında tutuklu KESK’li kadınların durumuna ilişkin de bilgi verildi. Yıldırım, Dünya Kadın Yürüyüşü bileşenlerinin yurdışında konsolosluk önlerinde ve farklı alanlarda KESK’li kadınlarla dayanışma eylemleri yaptıklarını, Türkiye’de ise emek, demokrasi ve kadın mücadelesi bileşenlerinin ülke çapında destek eylemlerini sürdürdüklerini ifade etti.

Sendika.Org