ÖDP’nin yeni Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu oldu

Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin dün Ankara’da gerçekleştirdiği 5. Olağanüstü Büyük Konferansı’nda Devrimci Dayanışma Grubu adayı Hayri Kozanoğlu, 857 geçerli oydan 443’ünü alarak genel başkanlığa seçildi.

Ankara Lale Paşa Düğün Salonu’nda yapılan Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) 5. Olağanüstü Kongre’sinde sonuçlar açıklandı. İstanbul Milletvekili ve ÖDP eski Genel Başkanı Ufuk Uras ile Hayri Kozanoğlu’nun arasında geçen yarışta Kozanoğlu 857 geçerli oydan 443’ünü alarak genel başkanlığa seçildi. Seçilmesine kesin gözüyle bakılan Ufuk Uras ise 407 oy alarak genel başkanlığı kaybetti.

İki aday yarıştı
ÖDP dün Ankara’da gerçekleştirdiği 5. Olağanüstü Büyük Konferansı’nda iki genel başkan adayı yarıştı. 3 ay sonra olağan kongreye gidecek olan ÖDP’de, bu süre içinde “Özgürlükçü sol” adına şimdiki Genel Başkan İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, “Devrimci dayanışma” grubu adına ÖDP eski Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu adaylıklarını açıkladı. Uras, konuşmasında hakkında ki eleştirilere “Direksiyonu birisi sağa biri sola çevirmesin” diyerek cevap verdi.

Uras eleştirilere cevap verdi
ÖDP Olağanüstü Genel Kurulu’nda konuşan Ufuk Uras, kendisine yapılan eleştirilere cevap verdiği konuşmasında ”İki kez ABD Elçiliğine gittiğim için eleştiri alıyorum. Fidel Castro, şeytanla bile görüşmüştü. ÖDP Genel Başkan’ından beklenen budur; herkesle görüşmek.

Hakkımda çıkan tüm söylentiler yanlıştır. Direksiyonu birisi sağa biri sola çevirmesin. Sizden istediğim bu. Pedalı çevirmediğimizi zaman bisiklet devriliyor. Bir kuşun otopsisini çıkarmak bütün kuşların otopsisini çıkarmakla eşdeğerdir. Kontrgerilla Ergenekon’un köküne ineceğiz” dedi.

Uras, milyonlarca siyaset dışı kalmış kitleyi, siyasete çekeceklerini ve AKP’ye, liberallere meydanı boş bırakmayacaklarını söyledi.

Konuşmasında Uras, ”Meclise girdimizde mal bildirimim boş bir kağıttı, bugün de boş bir kağıt. Sadece Zonguldak işçilerinin verdiği baret ve kazma var” dedi.

Kozanoğlu Uras’ı eleştirdi
Genel Başkan seçilen Hayri Kozanoğlu ise, yaptığı konuşmada Genel Başkan adayı olduğunu açıklayarak, kısa bir dönem için genel başkanlığı almaya hazır olduğunu kaydetti.

Konuşmasında Kozanoğlu, “Genel Başkanlık düzeyinde bir rotasyonu gerçekleştiremiyoruz. Bizim Genel Başkan bir acze düşerek kongreye girmemize üç kala, kışın ortasında buralara getirdi. Artık Genel Başkanın değişen isteklerine göre, yılda üçüncü kez olağanüstü kongreye gidiyoruz. Dolmuşa bile bu kadar sık binilmez. Raydan çıkan treni tekrar yola sokabilmek için bu kısa dönemde Genel Başkanlığı üstlenmeye talibim.’Nerede kalmıştık’ diye bir sevdam yok” dedi.

Parti Meclisi’nde de Kozanoğlu’nun listesi ağırlıkta
Parti meclisi için yapılan seçimlerde Kozanoğlu’nun listesinden 32, Ufuk Uras’ın listesinden ise 28 isim seçildi. ÖDP’nin Olağan Genel Kongresi ise 3 ay sonra yapılacak.

Kaynak: ANF

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur