Zabıta’nın atık kağıt işçilerine saldırısı kınandı

Ankara’nın Çankaya ilçesinde atık kağıt toplayarak yaşamlarını sürdüren atık kağıt işçilerine saldırılar devam ediyor. Son olarak işçilere zabıtaların satırla saldırması bugün İHD tarafından Çankaya Belediyesi önünde yapılan açıklama ile kınandı.

İHD Ankara Şubesi saldırılara karşı bugün Çankaya Belediyesi önünde basın açıklaması düzenledi. Atık kağıt işçilerinin yoğun bir katılım gösterdiği basın açıklamasına yaklaşık 60 kişi katıldı.

Ekmeğe uzanan eller zabıta tarafından doğrandı

Çankaya belediyesi zabıtaları tarafından dövülen atık kağıt işçilerinin de katıldığı basın açıklamasında, “Satırla doğranmak değil, eve ekmek götürmek istiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “Kağıtçı Ebubekir Bayhan’ın ekmeğe uzanan eli Çankaya zabıtasınca doğrandı”, “Kağıtçı Salih Bayhan Çankaya zabıtasınca dövülüp kaldırıma atıldı”, “Kağıtçı Erdal Temel, Çankaya zabıtası tarafından satırla kesildi” yazılı, kağıtçıların fotoğrafının bulunduğu dövizler taşındı.

İHD Ankara Şube Yöneticisi Gökçe Otlu tarafından yapılan basın açıklamasında “Özellikle son bir yıldır belediyeler, ve belirgin olarak Çankaya Belediyesi’nin zabıta ve özel güvenlik birimleri tarafından atık kağıt işçilerine yönelik saldırıları, 13 Mart 2008 tarihinde yaşanan sallama ve satırların kullanıldığı olay ile endişe verici boyutlara ulaşmıştır” dedinildi.

Saldırılar ilk değil

Daha önce benzer biçimde zabıtaların saldırısına uğrayan atık kağıt işçileri hatırlatıldı. “2006 Eylülünde Çankaya Zabıta binasında ölesiye dövülerek burnu kırıldıktan sonra kaldırıma atılan Medeni Kaya, Sıhhiye Pazarında aldığı darbeler sonucu beyin kanaması geçiren ve hayati tehlike ile 2 gün boyunca yoğun bakımda kalan Evliya Kahraman, Çankaya Belediyesi zabıtalarının kafasına telsiz ile vurduğu darbelerden kaçmaya çalışırken, belediye otobüsünün çarptığı ve beyin travması geçiren Emin Çelikok’ın yaşadıkları anlatıldı.

Çöp alanında çözümün tüm muhataplarının bir araya gelerek yapılabileceğini belirten Otlu, “Biz İnsan Hakları Ankara Şubesi olarak bu haklı talebin sonuna kadar arkasında duracağımızı belirtiyoruz” dedi.

“Atık kağıt işçilerinin içerisinde bulundukları yaşam koşulları tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir” diyen Otlu, “Tüm olumsuz yaşam koşullarına karşın atık kağıt işçilerinin birde zabıtalar tarafından öldüresiye dövülerek ekmeklerinin ellerinden alınmasına karşı tüm demokratik kamuoyunu yaşanan bu insanlık dışı olayın takipçisi olmaya çağırıyoruz” diyerek basın açıklamasını bitirdi.

Atılım’dan kısaltılarak alınmıştır