İmparatorluğun emsalsiz ahlaki çöküşü -Fidel Castro Ruz

Bu konuyu ele alırken öncelikli olarak, Devrim’in zaferinden sonra ülkesine dönen, diktatörlük yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’ne sığınan Kübalı bir ailenin evladı, avukat Roberto Gonzalez’in sarf ettiği sözleri hatırlatmak gerekir. Rene de Roberto gibi, ailelerinin orada bulunduğu süre içerisinde, o ülkede dünyaya gelmişlerdir. Terörizmle mücadelede halkının savunucuları diğer dört kahramanla beraber haksızca ve zalimce hapse mahkum edilmesinden ötürü acı çeken Rene’nin kardeşi, tüm vaktini serbest bırakılmalarını sağlamak için mücadele ederek geçirmektedir.

“Başımıza gelebilecek en kötü şey, mağlubiyetin olduğu kadar zafer duygusunun, bizlerin seferberliğini bozmasıdır. Beş’linin davasını, onlar Havana’ya geldiğinde kazanacağız… Bu; yaptıklarınla birçok kez kazandığın ama Hukukta kaybettiğin, yargıçların kararında kaybettiğin bir davadır.”

Bu utanç verici olaylara karşı savaş veren, gerçek bir uzmanın ihtiyatlı ve bilgili sözleriyle, kendisinin olanlar karşısında nasıl bir dehşete düştüğünü dile getirmiştir.

Yuvarlak Masada, Uluslararası Hukukla ilgili konularda tüm dünyada itibar sahibi Atlanta Şehrinden 73 kişinin katılımıyla gerçekleşen olay, bizlere anlatılmıştır. Adil bir kararın alınması için yeryüzünde olabilecek en kötü topluluğun bulunduğu bir yerde, sözde tarafsız bir jüri tarafından hep bir ağızdan onaylanan yaptırımlarla, sanıklara yüklenen suçların mevcut olmadığı, orada kanıtlanmış ve tekzip edilemez hale getirilmiştir. Masada söylenenleri veya telefonda her birinin söylediği ve henüz konuşamayanların sözlerini incelemeli ve metin olarak okumak gerekir.

Son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen gerçek casusluk davalarında verilen cezalar 10 yılı geçmemektedir. Bizim Beş yurtseverimizin, casusluk yapmak üzere komplo hazırlığında bile oldukları kanıtlanamamıştır. Kendilerinin ve ailelerinin alışılmamış ve zalim kaderi, yaklaşık yarım yüzyıldır, halkların egemenliği ve Birleşmiş Milletler’in en temel kurallarını ihlal ederek, Küba halkına terörizm uygulayan Washington’un sürdürdüğü hain ve itirafçı politikaya boyun eğmektedir.

Eklenebilecek ve kanıtlanmış daha bir çok önemli husus mevcuttur, ama bugün, bu sözlerimin yerli basında yayınlanabilmesi ve duyurulabilmesi için kısaca belirtmek istedim. En önemlisi ise, halkımızın bu gerçeklere dair sağlam ve yıkılmaz bir bilinç geliştirdiğidir.

22 Ağustos 2007