İşçi Filmleri Festivali’ne Görkemli Açılış

Halkevleri, Sendika.Org, DİSK Basın İş ve Sine Sen tarafından düzenlenen 1. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1500’ün üzerinde kişinin katılımıyla, görkemli bir törenle açıldı. Vedat Türkali, Yavuz Özkan, Aytaç Arman, Eşber Yağmurdereli, Gencay Gürsoy, Arif Keskiner, Abdullah Aydın, Kamil Kartal, Akın Birdal, Ezel Akay gibi çok sayıda sinemacı, sendikacı ve aydının katıldığı gece oldukça çoşkulu geçti.

Beyoğlu Yeni Melek Sineması’ndaki açılışın sunuculuğunu Derya Alabora yaparken, festival düzenleme komitesinden Önder Özdemir festivalin tarihini ve Türkiye’deki hazırlık sürecini anlattı. Özdemir’den sonra sahneye çıkan Halkevleri Genel Başkanı Abdullah Aydın “işçinin, işsizin, emekçinin, köylünün mücadelesini anlatan festivalde” emeği geçenlere teşekkür etti. Abdullah Aydın’ın ardından bir konuşma yapana Basın İş Genel Başkanı Kamil Kartal yaptığı kısa konuşmayı emeğin kurtuluşu için tek yol devrim diyerek noktaladı.

Özkan: 28 yıl Sonra Hala Dünyayı Değiştirmek İstiyoruz
Konuşmaların ardından Türkiye’de çekilen işçi filmlerine emeği geçenlere plaketler verildi. İlk olarak “Maden” filminin yönetmeni Yavuz Özkan ödülünü Dev Maden Sen Genel Başkanı Çetin Uygur’dan aldı. Oldukça heyecanlu olduğu gözlenen Özkan bu ödülün, yaşamında aldığı en anlamlı ödül olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Bu filmi 28 yıl önce çekmiştik. O zaman dünyayı değiştirmek istiyorduk. Maden ile dünyayı birkaç kez dolaştık, ödüller aldık. Şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki, bu gece duyduğum hazzı çok fazla duymadım.”

Özkan, 28 yıl sonra da dünyayı değiştirmek isteğinin değişmediğini belirterek, “Bugün tüm zamanlardan daha fazla karşı duruşa, daha fazla birlikteliğe ve hayatı değiştirmek için mücadele etmeye gereksinimimiz var” diye konuştu.

Daha sonra ödül alan Arif Keskiner sosyalizmin bir döneminin bittiğine ancak şimdi 21. yüzyılın sosyalizminin kurulduğuna vurgu yaparak, bu festivalin bu çabaların bir parçası olduğunu söyledi.

Türkiye’de çekilen ilk işçi filmi olan “Karanlıkta Uyuyanlar”ın senaryo yazarı Vedat Türkali’ye ve filmin set işçilerinden Süha Kapkı, Recep Biçer ve Sonay Kanat’a sinemaya katkılarından ötürü birer plaket verildi.

Vedat Türkali: Sinemaya askeriyeden kovulmuş bir komünist olarak girdim

Fetivalin onur konuğu Vedat Türkali ise plaketini Halkevleri Genel Başkan’ı Abdullah Aydın’ın elinden aldı. Rahatsızlığına rağmen festival açılışına gelen Türkali, konuşmasını kendisi için sahneye konulan bir koltuktan yaptı. Türkali askeriyeden kovulmuş bir komünist olarak, halka bir şeyler anlatmaya devam edebilmek için sinemaya girdiğini söyledi ve yaşadıkları maddi zorlukları, baskıları ve sansürü gençlerle paylaştı. Uzun konuşması sık sık alkışlarla kesilen Türkali, bu festivalin kendi mücadelelerinin boşa olmadığını gösterdiğini belirtti.

Konuşmasından sonra dakikalarca ayakta alkışlanan Türkali’nin ardından sahneye Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’ndan Eski 45’likler grubu çıktı. 1960-70’lerin şarkılarını seslendiren grup geceye renk katarken, hemen ardından sahne alan Ruhi Su Dostlar Korosu’nun “Enternasyonal” marşı ile dinletiye başlaması Uluslararası İşçi Filmleri Festivali açılışına katılanların çoşkulu alkışlarıyla karşılandı. Koronun marşları, geceye katılan 1500 kişilik büyük koroyla hep beraber seslendirildi.

Gece, yönetmenliğini Lorna Green’in yaptığı Küba ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) sağlık sistemini mukayese eden “Kan Kaybı” filmiyle sona erdi.