TGC’den Erdoğan’a Sert Tepki: Başbakanın Sözleri Ciddiyetle Bağdaşmıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden Başbakan Erdoğan’ın basına yönelik söylediği, “Maliye Bakanı ile ilgili attıkları birçok iftiranın yalan olduğu ortaya çıkıyor ve bunun bir şeyler karşılığında olduğunun biz farkındayız” sözlerine sert eleştiri geldi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanların basına yönelik iddia ve suçlamalarının gün geçtikçe yoğunlaştığı kaydedildi ve Başbakan’ın bugün yönelttiği suçlamaların da, bu kapsamdaki talihsiz bir başka yaklaşımı sergilediği belirtildi.

Açıklamada, “Sayın Başbakan, zaman zaman politikacı kimliğini öne çıkaran ve devlet adamlığı kimliği ile bağdaşması zor bir tutuma girmektedir. Gazeteciler için dile getirdiği ‘Attıkları birçok iftiranın yalan olduğu ortaya çıkıyor. Ve bunun bir şeyler karşılığında olduğunun biz farkındayız’ cümlelerinin ciddiyetle bağdaşmadığı ortadadır” denildi.

Açıklamada ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na saygılı davranma geleneği, bu sözleri açıkça yorumlamamızı engellemektedir. Ancak Sayın Başbakan’ın, en azından halkın bilgilenme hakkına saygı göstermesini, şayet varsa “farkında olduklarını” açıklamasını ve tüm basını töhmet altında bırakmaktan vazgeçmesini bekliyoruz.” denildi.