Kdz. Ereğli Belediyesi’nden ABD’ye ‘Barış Ödülü’

Bir işçi kenti olan Karadeniz Ereğlisi Belediyesi’nin ABD eski başkanı Bill Clinton ve ABD Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson’ı Ereğli’ye davet ederek düzenledikleri festival etkinlikleri kapsamında, “Barış Ödülü” vereceğini açıklaması tepki topluyor. İnsan Hakları Derneği Kdz. Ereğlisi Şubesi bir açıklama yaparak girişimi kınadı. Duyarlı insanların, e-posta göndererek belediye yetkililerini kınaması istendi.

İnsan Hakları Derneği’nin yaptığı açıklama şöyle: “Kdz. Ereğli Belediyesi 2006 yılında düzenleyeceği “Sevgi Barış ve Dostluk Festivali” kapsamında ABD eski başkanı Bill Clinton ve ABD Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson’u Ereğli’ye davet ederek “Barış Ödülü” vereceğini açıkladı. Irak’a iki kez saldıran ve halen daha işgal altında tutan; 200 binden fazla Iraklının, 3 bin dolayında işgalci ülke askerinin ölümüne sebep olan ABD’ye ve onları temsil eden kişilere BARIŞ ÖDÜLÜ verilmesi hem KDZ Ereğlisi, hem de Türkiye için utanç verici bir girişimdir. Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve Festival Tertip Komitesi’nin bu kararlarını yeniden gözden geçirmeleri ve Afganistan’da, Irak’ta, Guantonamo Üssü’nde insanlığın geliştirdiği tüm değerleri yok sayarak işkence ve katliamlar düzenleyen ABD’ye ve temsilcilerine “Barış Ödülü” vermemesi konusunda uyarıyoruz. Tüm duyarlı insanları da bu girişim protesto etmeye çağırıyoruz…”

Protestolarınız için e-posta adresi şöyledir:[email protected]

Basına ve kamuoyuna;

Çağrımızdır..

Savaş planlayıcılarına ve işgalcilere, adı barış olan bir ödül verilemez …!

Amerika eski başkanı Clinton ve Ortadoğu’nun savaş uzmanı, savaş planlayıcısı ABD büyük elçisine, kentimiz adına sevgi barış ödülü verilmek istenmesini insan hakları savunucuları olarak utanç verici buluyoruz

Ereğli halkı savaşa karşı barıştan yana anti emperyalist bir halktır.Irak’ta, Afganistan’da işgal ve işkence yaptıran katliam ve savaş planlayan Amerikan yetkililerine ödül vermekten utanç duyar.

İHD Kdz Ereğli Şubesi ve İnsan hakları savunucuları olarak, Amerikalı savaş planlayıcılarını kentimize davet edip, sözde Barış ödülü vermek isteyen Belediye Başkanı Sayın Halil Posbıyık’tan ve festival komitesinden bu daveti geri çekmesini talep ediyoruz. Çünkü barış ödülünün kriterleri olmalıdır. Bu kriterlere uyulmalıdır.

Barış sözcüğünün içi boşaltılarak savaş çıkaranlara, cinayet planlayıcılarına, cinayetlerini ödüllendirmek için adı barış olan bir ödül verilemez.

Ereğli halkı adına bu ödülün verilmesini kabul edilemez buluyoruz. Kabul etmiyoruz.
Festival komitesine ve sayın Belediye Başkanına sesleniyoruz.! Bu daveti geri çekmenizi istiyoruz ve davetin geri çekildiğinin kamu oyuna açıklanmasını istiyoruz.

Bu davet geri çekilmez ise ve bu davet ısrarı devam eder ise, düzenlenecek olan festivali Türkiye savaş karşıtları platformu ile de işbirliğine giderek savaş karşıtı bir gösteriye dönüştürmek için özel bir çaba harcayacağımızı Ereğli ve Türkiye kamu oyuna duyururuz..

Tüm sivil güçlere ve savaş karşıtlarına sesleniyoruz. Ereğli Belediye başkanının ve festival komitesinin bu davetine seyirci kalmak savaşı ve işkenceyi onaylamaktır. İşgali onaylamaktır. Sessiz kalmak ortak olmaktır.

NOT. Bu çağrı iptal edilmediği taktirde festival komitesi hakkında hukukçularımızın belirleyeceği hukuki yollar ile ilgili yasal girişimlerde bulunacağız. Ereğli halkının onuru ile oynandığı için dava açma girişiminde bulunacağız.ve Zonguldak genelinde bir imza kampanyası açacağımız duyururuz.

İHD Kdz EREĞLİ
YÖNETİM KURULU ADINA
Çetin Yılmaz

24.03.2006

Kaynak: İnsan Hakları Derneği Karadeniz Ereğlisi Şubesi