Talabani, Caferi Ziyaretini Eleştirdi

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Başbakan İbrahim Caferi’nin Türkiye ziyaretini eleştirdi ve yeni hükümet kurulana kadar yapılacak anlaşmaların hiçbir değerinin olmayacağını söyledi.

Talabani, yaptığı yazılı açıklamada, Caferi’nin Türkiye ziyaretini yönetime haber vermeden yapmasının yürürlükteki anayasayla çeliştiğini ifade etti.

Talabani, hükümetin sadece günlük işleri çekip çevirmekle yükümlü olduğunu, ortak açıklama yapmak ya da anlaşma imzalamak amacıyla başka ülkelerle müzakerelerde bulunma hakkına sahip olmadığını vurguladı.

Caferi’nin Ankara ziyaretinden üzüntü duyduğunu ifade eden Talabani, ”Caferi, henüz yeni meclisin güvenine mazhar olmadığı halde tek başına kararlar alıyor, bu ise seçimleri kazanan ve müstakbel hükümetin uzlaşı hükümeti olmasını arzu eden siyasi grupların arzusuna ters düşüyor” dedi.

Talabani, Caferi’nin Ankara’da yapacağı anlaşmaların Irak hükümetini bu nedenle bağlamayacağını belirtti.

Caferi Ankara’da

Irak Başbakanı İbrahim Caferi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle Ankara’ya geldi.

Havaalanında kısa bir açıklama yapan Caferi ikili ilişkileri geliştirmek ve su, enerji, ulaşım konularında görüşmelerde bulunmak için Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ile Başbakanlık Konutu’nda görüşecek olan Caferi buradaki öğle yemeğinin ardından Dışişleri Konutu’na geçerek Abdullah Gül ile biraraya gelecek.

Irak Başbakanı Caferi, akşam saatlerinde de Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edilecek.

Yarın Türkiye’den ayrılacak olan Caferi ile gerçekleşecek görüşmelerde ağırlıklı olarak Irak’ta tırmanan gerilim ve mezhep çatışmasına dönmekte olan şiddetin önüne geçmek için Türkiye’nin atabileceği adımlar yer alacak.

Kaynak: Cnnturk.com