İzmir İşçi Hakları Derneği Açılış Şenliği Yapıldı

Kuruluş dilekçesini vererek 1 Kasım tarihinden itibaren faaliyete geçen İzmir İşçi Hakları Derneği, kuruluşunu coşkulu bir şenlikle kutladı.

26 Şubat Pazar günü Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde yapılan şenliğe 200’ün üzerinde emekçi katılırken, birçok insan dernekle ve derneğin faaliyetleriyle tanışma imkanı buldu.

Şenlik Nazım Hikmet, Can Yücel ve Hasan Hüseyin’e ait şiirlerin yer aldığı şiir dinletisi ile başladı. Daha sonra sahnede yerini Duvara Karşı Tiyatro Grubu aldı. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğinin Türk halkına sömürüden başka bir şey getirmeyeceğini anlatan bir oyun sergileyen oyuncular, izleyicilerin beğenisini kazandı. Grup Asmin’in söylediği şarkı ve türküler de izleyicileri coşturdu. Şenlik, katılımcıların çektiği halay ile son buldu.

Şenlikte elde edilen gelirin bir kısmının derneğin faaliyetlerinde kullanılması, geri kalan miktarın ise dernek üyesi olan bir tekstil işçisi arkadaşın görme probleminin çözümüne ayrılması kararlaştırıldı. Dernek, hem kendinin tanıtımını yaparken hem de sınıf dayanışması için ilk somut adımlarından birini de atmış oldu.

Şenliğin açılış konuşmasını yapan İzmir İşçi Hakları Derneği Başkanı Cavit Uğur, Türkiye’de sermaye karşı işçilerin yeterince örgütlü olmadığını, sendikaların da bu boşluğu dolduracak çalışmaları gerçekleştiremediğini belirterek, “Bu nedenle İşçi Hakları Derneği’ni kurduk. Hem emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi hem hak ihlallerinin önlenmesi hem de sermayenin saldırılarının dizginlenmesi için çalışacağız. Kayıtdışı çalıştırma başta olmak üzere en bariz ve yaygın hak ihlalleri karşısında caydırıcı bir odak yaratmak için tüm emekçileri derneğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

İşçi Hakları Derneği’nin çalışma yöntemlerinden de bahseden Uğur, işçilere hak arama yolları konusunda yardımcı olmayı, hak arama bilincini artırmayı ve sınıf dayanışmasını sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Uğur, “Hukuki alanda Çağdaş Hukukçular Derneği ile işbirliği yapıyoruz. Aynı zamanda işçilerin sağlıklı koşullarda çalışmalarını sağlamak amacıyla da çalışmalar yapacağız. Düzenlediğimiz ve düzenlemeye devam edeceğimiz seminer, panel gibi toplantılarla da işçileri bilinçlendirme çalışmalarımız sürecek. Bunun bir adımı olarak Nisan ayında Tülin Öngen ve Yüksel Akkaya’nın katılacağı bir toplantı organize edeceğiz” diye konuştu.