ABD, Türkiye’nin Irak Tavrını Destekliyor

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD’nin Türkiye’nin Irak’a yönelik çabalarına destek verdiğini söyledi.

ABD’li diplomat Ross Wilson katıldığı bir televizyon programında, Türkiye’nin Irak ile ilişkisine yönelik olarak, Türkiye’nin daha iyi bir gelecek oluşturulması için Irak halkına yardım ettiğini hatırlattı.

ABD’nin Türkiye’nin bu çabalarını desteklediğini ifade eden Wilson, ”Türkiye, Sünni, Şii ve Kürt topluluklarıyla yaptığı temasları, onları doğru istikamete sevk etmek amacıyla sürdürdü. Bunu takdir ediyoruz” diye konuştu.

Irak’ta artan şiddet olaylarına ilişkin olarak, bölgede son birkaç gün içinde gördüklerinin son derece rahatsız edici olduğunu kaydeden Wilson, ”bu saldırıları kimin düzenlediği belli değil. Irak halkı ve Irak liderleri, böyle bir şeyi arzu etmiyor” dedi.

Irak’taki bütün ana etnik unsurların ve siyasi grup liderlerinin hafta sonunda bir araya geldiğini hatırlatan Wilson, ”belki de bu, son derece kötü durumun tek iyi tarafıydı. Bu konuda mesafe kaydetmelerini kuvvetle ümit ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin Irak’a girme iddiası

Wilson, New York Times gazetesinde çıkan ‘Irak’ın bütünlüğünün sağlanamaması durumunda Türk ordusunun Irak’a girebileceğine’ ilişkin haberlerle ilgili, ”yazar, olabilecek bir dizi şey hakkında spekülasyonda bulunuyor. Bizler siyaset şekillendiriyoruz, işimiz spekülasyon yapmak değil” açıklamasında bulundu.

“Bizim işimiz, gelişmeleri Irak liderlerinin de desteklediği şekilde doğru istikamette etkilemeye çalışmak” diyen Wilson, siyasi geleceklerini Iraklıların kendilerinin belirleyeceğini belirtti.

Büyükelçi Wilson, “biz hep bunu savunduk ve ocak ayında yapılan seçimleri organize etmelerinde Iraklılara yardım ettik. Bizler, koalisyon gücü ve Irak kuvvetleri, kararlı hasımlara ve kararlı teröristlere karşı ülkenin güvenliği konusunda ortak bir sorumluluğa sahiptir” dedi.

Wilson, Irak’taki son gelişmelerin ülkeyi bir iç savaşa sürüklediği görüşü ile ilgili olarak, Irak Başbakanı İbrahim Caferi’nin, Irak’ın iç savaşa sürüklenmeyeceğine ilişkin yaptığı açıklamayı hatırlattı.

Irak’ta uzun süredir birçok sıkıntı bulunduğunu ifade eden Wilson, ”Saddam Hüseyin zamanında bastırılmış olan mezhep bölünmeleri var. Uzun bir zaman zarfında birikmiş olan gerilim ve baskıların boşalması var” diye konuştu.

Terör örgütü PKK

Wilson, Türkiye’nin terör örgütü PKK ile ilgili ABD’den beklentisine ilişkin ”Türkiye’de PKK vahşetinin kurbanı olmuş binlerce insan var. Bu, son derece iğrenç bir durum ve buna bir son verilmesi gerekiyor” dedi.

ABD’li diplomat, konuyla ilgili olarak son beş altı aydır Türk hükümetiyle birlikte bu sorunu tamamen çözecek bir önlemler paketi oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

Wilson, “biz bu soruna daha geniş kapsamlı bir yaklaşım gerektiği düşüncesindeyiz. Bu kapsamlı yaklaşımın bir parçası güçlü, birleşik ve bağımsız, kendi sınırlarını ve kendi sınarları içindeki terörist ve isyancı faaliyetleri kontrol edebilen bir Irak’ın başarısında yatmaktadır” diye konuştu.

Bu tür faaliyetleri kontrol etme konusunda Irak’ta ciddi sorunların olduğuna dikkati çeken Wilson, “PKK’nın Avrupa’daki varlığına son vermek ve örgüte Avrupa’daki PKK çevrelerinden gelen para yardımını kesmek için Türkiye ile önlemler oluşturmaya çalışıyoruz. Türkiye ile bu konuda bilgi ve istihbarat paylaşımı faaliyetlerini de yürütüyoruz” dedi.

“Şu anda açıklayacak durumda olmadığım diğer bazı faaliyetlerimiz de mevcut” diyen Wilson, “bu sorunu halletmek ve Türkiye’ye bu konuda yardım etmek için kapsamlı bir önlemler paketi oluşturmaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

İran’ın nükleer programı

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Wilson, ABD’nin İran’ın nükleer programına ilişkin süreçte Türkiye ile istişarelere devam edeceklerini de söyledi.

Wilson, İran’ın diplomatik çabaların sonuç vermemesi durumunda ABD’nin İran’a saldırı düzenleyip düzenlemeyeceği ile ilgili olarak, ABD Başkanı George Bush ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın çok açık olarak İran konusunda hiçbir seçeneğin gündem dışında olmadığı yönünde yaptıkları açıklamalarını hatırlattı.

Büyükelçi Wilson, ”Bush ve Rice gene çok açık bir şekilde, hala diplomatik bir yol üzerinde olduğumuzu ve müzakereler yoluyla anlaşmaya varmak istediğimizi belirttiler. Bunun için İran’a, uranyum zenginleştirme sürecini askıya alması gerektiğini bir ağızdan söyleyecek en geniş anlamda bir koalisyona veya bu amaçla bir araya gelmiş ülkelere ihtiyacımız var” dedi.

Wilson, ABD askerlerinin Türkiye üzerinden İran’a girmesine dair bir teklifte bulunmadıklarını ve böyle bir niyetlerinin olmadığını da sözlerine ekledi.

Hamas’ın ziyareti

Büyükelçi Wilson, Hamas’ın Ankara ziyaretine ilişkin olarak da, ziyaretten Hamas yetkilileri Türkiye’ye gelmeden bir gün önce haberdar olduklarını belirtti.

Wilson, Hamas’ın Türkiye’ye gelme ihtimaline dair ABD’nin kaygılarını daha önceden Türk hükümetine ilettiklerini ifade etti.

Wilson, ”Türk yetkililerinden edindiğim izlenime göre, Hamas’a, kendisinin, Filistin halkının ve İsrail’in karşı karşıya olduğu gerçeklikler konusunda ne yapması gerektiğine dair son derece açık bir mesaj verilmiş” dedi.

ABD’li diplomat, Türkiye’nin Hamas’a şiddeti bırakması, İsrail’in var olma hakkını tanıması ve Filistin yönetiminin seçilmiş yetkililerinin İsrail ve diğerlerine vermiş olduğu taahhütlere bağlı kalması gerektiğini ilettiğini hatırlattı.

Hamas’ın bu mesajı ne oranda aldığına dair bir hükümde bulunamayacağını ifade eden Wilson, “Hamas’ın hangi yolu tercih ettiğini zaman gösterecek” dedi.

Kaynak: Cnnturk.com