Lokavt altındaki Celanese işçileri ABD’de 8 aydır direnişte

8 Ayı aşkın bir süredir Celanese Şirketinin sahibi olduğu bir kimyasal zamk fabrikasında 150 işçi lokavt altında işlerini geri almak için beklemekteler.

ABD Illinois eyaletinde 1100 kişilik nüfusu olan Meredosia kasabasında üretim yapan Celanese şirketi, sendikayı kırmaya, ve işçileri %33 ücret indirimine zorlamaya uğraştı. Aynı zamanda sağlık sigortasının işçilerce ödenen kısmını da artıraran şirket, bu parayı işçilere ödeterek bu masraftan da kurtulmaya çalışıyor.

Ancak sendikalarıyla beraber emekçilerin bu kesinti ve saldırılara karşı koyacaklarını bildiklerinden Celanese şirketi, “özel güvenlik” adı altında, şehri eski asker ve polislerden oluşan silahlı kabadayılarla doldurdu.

Bu saldırganlar her gün işçilerin örgütlü direnişinin videosunu çekerek korkutmaya çalışıyorlar, videolar kapalıyken işçilere küfür ederek ve silah çekerek saldırıyor, ama işçiler kendilerini korumaya geçince, videoları açarak emekçileri “şiddet yanlısı” gibi göstermeye çabalıyorlar.

Celanese şirketinin kiraladığı “özel güvenlik” güçlerinin bu korkutma taktikleri salt emekçileri hedeflemiyor, bu polis ve asker eskisi haydutlar aynı zamanda işçilerin ailelerini, çocuklarını da takip ederek okula giderken, sokakta onları da görüntüleyerek korkutmaya, direnişi bozmaya uğraşıyorlar.

İşçiler ise 8 aydır işsiz ve aç dayanmaya çalışarak ve birbirine yardım ederek direnişi sürdürüyorlar.

Bir kimyasal fabrika olan Celenese işyerini çalıştırabilmek için eğitimli, bilgili işçilere gereksinim var. Meredosia şehrindeki işçiler yılların verdiği eğitim ve bilgiyle bu işi uzun yıllardır güvenlikle yapmaktayken, şirket lokavta girince başka şehirlerden bu üretim hakkında en temel bilgisi bile olmayan vasıfsız grev kırıcıları getirerek otellere yerleştirip çalıştırmakta ve onları tehlikeli işlerde korunmasız çalıştırıp bütün şehri olası bir kimyasal patlama ve tehlikeye maruz bırakmakta.

Bütün Meredosia şehri ithal malı grev kırıcılara ve kiralık haydutlara sırt çevirmekte. Şehirdeki restoranlarda, “Kabuklar (grev kırıcılar) Giremez” yazıları göze çarpmakta. Fabrikada çalışmasalar da, şehir sakinleri haksız yere işlerinden olan emekçi sakinlerini böyle desteklemekte.

Lokavt altında 8 aydır işsiz kalan fabrika çalışanlarının evlerinin önünde ise “Sendikamızı destekliyoruz” şeklinde pankartlar asılı.

Sendika.org muhabiriyle konuşan iki Meredosia’lı Celanese işçisi artık işsiz ve parasız yaşayamayan bazı işçilerin başka işler bulduğunu ama lokavt yenilince tekrar işlerine dönmek istediklerini söylediler.

Öteki sendikalara mücadelelerini anlatmak için geziye çıkan emekçi temsilcileri San Francisco bölgesinde yaptıkları toplantılar sonucu sendika ve destek veren işçilerden 10,000 dolarlık bir yardım toplayabildiler.

Bu arada şehir dışından ithal edilmiş “kabuk” (grev kırıcı) işçiler lokavtın ilk günleri geçip de kaldıkları oteller de şirkete pahalıya mal olmaya başlayınca geriye gönderiliyor. Ancak, bu tehlikeli işte çalışacak kalifiye işçi bulamayan şirket, halkın ve şehrin tüm güvenliğini hiçe sayarak, yaşamı boyunca hiç bir iş tutamamış, çok ağır narkotik bağımlı kişileri sokaktan toplayarak yok pahasına çalıştırmakta. Sendikalı işçiler, eğer narkotik muayenesi yapılırsa (ki mecburidir) pek çok “kabuğun” iş göremeyecek kadar “kafası dumanlı” olduğunun ortaya çıkacağını belirtiyorlar.

Bırakın narkotik muayenesini, şirket, polis gibi güvenlik güçlerini de yanına almanın çok güzel bir yolunu bulmuş. Celanese şirketi Meredosia şehir yetkilileriyle anlaşarak tüm polisin fazla mesai ücretini ödemeyi üzerine almış. Artık polis narkotik kaçakcılarını, hırsızları, canileri kovalayarak değil, tüm zamanını Celanese’in işten attığı işçileri takip ederek geçiriyor! Kendilerine neden fabrikanın kapısını bekledikleri sorulduğunda polisler, “biz bunun için ücret alıyoruz, sizi gözetliyoruz” demekteler.

Sendika.org muhabirine fabrikadaki durumu anlatan Celanese işçileri kimseye söylenmese de “kabuk” (grev kırıcı) işçilerin tehlikeli işlerden yaralandıklarını anlattılar. İşe alınan acemi bir işçi ne olduğunu bilmediği semptomlarla bayılmak üzereyken kurtarılıyor. Bu genç kadın işçiyi hastahaneye göndermek yerine Celanese şirketi işçiyi oteline gönderiyor. Nefes alamayan ve durumu giderek kötüleşen genç işçi kendisi bir ambulans çağırarark hastaneye gitmek iştiyor. Olayı duyan lokavtlı işçiler de gelen sağlık personeliyle beraber yaralanan işçiyle konuşuyorlar. Hangi kimyasal maddeyle zehirlendiğini bilemeyen işçi ambülans ve sağlık personeline yardımcı olamayınca, lokavtla işini kaybetmiş deneyimli işçiler bu kadının nerede çalıştığını sora sora öğrenerek o bölümdeki zehirli maddeler hakkındaki bilgileriyle doktorlara yardım edebiliyorlar. Tabii bu arada Celanese fabrikasından hiç bir yardım görülmüyor.

Celanese mamüllerinin ve şirketinin Türkiye’de de bir temsilcisi var! Kendi işçilerine savaş açan bu şirketin temsilcileri, internette kendilerini şöyle tanıtıyorlar:

Ticona Teknik Polimerler
Sanayi ve Ticaret Ltd. Sti.
Davutpasa Cad. No. 145, Kat. 4, No. 420
34020 Topkapi / Istanbul
Turkey
Ali R. Koray
Tel. +90-(0)212-4 82 00 68
Fax +90-(0)212-4 82 01 32

Bu arada işçilerin mücadelesi bir filmle kayda geçirilmiş. Mücadelenin tarihi, şirketin haydutları, onları koruyan polislerin görüntüleri ve emekçilerin dayanışması bu kısa dökümanter filmde gözler önüne seriliyor. İşçiler bu videoyu göstererek durumlarını sırada bekleyen öteki sendika ve işçilere anlatmaktalar.

Sendika.Org
M.B.