Kızıl Bayraklı Neo-Liberalizm: Uruguay -Güneş Çelikkol

Şu gök kubbe altında, yeteri kadar sol bir çizgi izlemediğinden dolayı gönül rahatlığıyla eleştirebileceğimiz, tüm mazeretlerini geçersiz sayabileceğimiz tek bir hükümet varsa şâyet, o da Tabare Vazquez başkanlığında Uruguay’da olanıdır.

Geniş Cephe – İlerici Buluşma koalisyonu solun tüm renklerini içine almış, tüm kesimlerini birleştirmişti. Oyların yarısından fazlasını daha ilk turdan kazanıp, büyük bir seçmen desteğiyle iktidara geldiler. Koalisyon içinde en etkin iki grup Sosyalist Parti ile Tupamaros gerilla hareketi kökenli Halkın Katılımı Hareketi (MPP) çevresiydi. Bunların ardından ise Komünist Partisi etrafında oluşturulan 1001 vardı.

Uruguay seçimleri yapıldığı tarihlerde, bu ufak ülkeye komşu iki devde iktidar solun eline geçmişti. Brezilya’da Lula, Arjantin’de Kirchner vardı. Bunlar, Tabare’ye neredeyse açık çek verdiler ve hattâ onun görevi teslim aldığı yemin töreninde hazır bulundular.

ABD egemenliğinin en az nüfuz ettiği dünya ülkelerinden birisi Uruguay’dır. ABD, tarihin hiçbir döneminde, Uruguay’ı Arjantin ve Brezilya’nın ‘arka bahçesi’ olmaktan çıkartacak güce ulaşamadı. Arjantinliler ırmağın karşı kıyısında kalan bu ülkeye turizm için gider, Uruguaylılar ise iş veya okul için Arjantin’e. Montevideo’daki pekçok dükkân veya lokantada Arjantin pezosu kullanabilirsiniz. Sanayi ürünleri ise genelde Brezilya malıdır.

Piyasadan Kurtulmuş Alan

Uruguay yirminci yüzyıl başlarken pek çok reform yaşamış ve refah devleti modelini benimsemişti. Yetmişli yıllardaki askerî diktatörlük ülkedeki herşeyi bozduysa da, özelleştirme uygulamaları Uruguay’da başarıya ulaşamadı. Son olarak Tabare’nin iktidara geldiği seçimlerle aynı gün yapılan referandumda halkın çoğunluğu ülkenin su kaynaklarının tekellere teslim edilmesine karşı çıktı. Uruguay ekonomisinin %60’ı bugün kamunun elinde bulunuyor.

Dahası, örneğin Bolivya veya Venezüella’dan farklı olarak Uruguay, tıpkı Arjantin gibi nitelikli kadrolara ve yetkin bir eğitim sistemine sahip bir ülke. Üç milyon nüfuslu bu ülkenin dünya ansiklopedilerine geçmiş yazar, sanatçı, bilim insanı sayısı hiç de az değil.

Ama gelin görün ki, bunca imkâna sahip Uruguay, kıtadaki sollar arasında en sağ olup çıkmayı başardı neredeyse.

ABD ile Anlaşma İmzalanacak Mı?

Askerî diktatörlük günlerinden bu yana hiçkimsenin politik eylemlerinden dolayı içeri tıkılmadığı, cezaevlerinde politik tutsak bulunmayan Uruguay’da polis ilk defa geçtiğimiz Ekim ayı sonunda, Bush’un Latin Amerika ziyaretini protesto eden göstericilere saldırdı. Bunlardan dördü tutuklandı ve savcı, adeta diktatörlük günlerini çağrıştırır biçimde eylemcileri “devlete karşı isyan” ile suçladı. Uruguay, “yargı bağımsızdır ” diyen Tabare Vazquez sayesinde, yakın tarihinin ilk politik mahkumlarıyla tanışabilir!

Diğer yandan, Uruguay ekonomi bakanı Danilo Astori geçtiğimiz günlerde ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalanabileceğini açıkladı. Bu zaten bir süredir gündemdeydi ama resmî olarak açıklanmamıştı.

Bunun üzerine Arjantin ve Brezilya cumhurbaşkanları, Nestor Kirchner ile Lula sert tepki vermekte gecikmediler. Hattâ, “kendi başına davranan, yalnız kalmayı göze alır” ilânatıyla beraber, Uruguay’ın bu anlaşmayı onayladığı takdirde Mercosur’dan çıkartılabileceğini belirttiler. Gelişmeleri önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz.

Tarihin Garip Cilvesi

Ne kadar ilginç ki, Güney Amerikalı liderler arasında en sol çizgide duran ikisi, Chavez ve Kirchner, sosyalist hareket içinden yetişmiş değiller. Şili, Brezilya ve Uruguay’daysa, sosyalist gelenekle bağı oranında sağa çekmiş partiler var iktidarda.

Tarihin şu garip cilvesine bakın siz:
Başı dik bir ülkede yaşama arzusuyla yola çıkan milliyetçiler IMF’ye tepki vererek başladıkları serüvenlerini liberalizme ve hattâ kapitalizme karşı pozisyon alarak devam ettirir, ekoloji ve feminizm, doğrudan katılım gibi başlıklara yönelir ve tüm bunları uluslararası, kıtasal bir ölçekte tartışmaya açarken Sosyalist gelenekten yetişenler ise serbest piyasa ekonomisinin gönüllü savunucuları kesildiler.

Tarım Bakanlığı görevine geldiği günden bu yana kayda değecek tek bir iş yapmayan, Uruguay ile ABD arasındaki askerî ve iktisadî işbirliği anlaşmalarının hepsini “bir defaya mahsus” diyerek onaylayan Tupamaros lideri Pepe Mujica, gerilla epikleri anlatmaktan da vazgeçmiş değil hâlâ. Sosyalizm nedir? Bir musikî tercihi midir örneğin? Yoksa bir renk tercihi mi? Enternasyonal marşı ve kızıl bayrak eşliğinde sunulan serbest ticaret anlaşmalarını imzalayanlar sosyalist mi? Sahi: Devrimci epik, halkın afyonu olabilir mi?

Latinbilgi.Net