Venezüella’dan Exxon’a Ültimatom

Venezüella dünyanın en büyük petrol şirketi Exxon Mobil’den bu yıl sonuna kadar devlet ile ortaklığa girmesini istedi. Aksi durumda Exxon’un Venezüella petrol yatakları imtiyazlarını kaybetme olasalığı kesinleşecek.

Başkan Hugo Chavez’in aylar süren baskısı sonucu ülkede yatırımları bulunan yerleşik yabancı petrol şirketlerin çoğu Venezüella’nın sosyalist hükümeti ile yeni anlaşmalar imzaladı. Bu anlaşmalar petrol şirletlerin kontrol hissesini Venezüella devletine bırakıyor.

Bu durumda, büyük petrol rezervlerine sahip olan Venezüella artık yabancı petrol şirketlerine ne yapıp yapamayacaklarını söyleyebilecek. Üstelik, Chevron, BP, Shell ve Total gibi şimdiye kadar anlaşmayı imzalamış olan şirketler gelecekte artan vergileri de ödeyecekler.

Venezüella geçmişte haksız kazançlar sağlayan yabancı şirketlerin devlete ödedikleri payın artmasının adil olduğunu söylüyor. Venezüella’nın petrolden sağladığı gelirin büyük bir kısmı yoksul bölgelerde ve gecekondu mahallelerinde sosyal yatırımlarda kullanılıyor.

Dev petrol şirketi ExxonMobil yeni anlaşma şartlarını kabul etmeye yanaşmıyor. Eğer şartlara uymazsa Venezüella’da faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabilir.

Latin Amerika’da sol kanat hükümetlerinin çoğalması, yabancı enerji şirketlerinin giderek küçük hissedar durumuna düşme olasılığını arttırıyor ve kıtada yerleşik yabancı şirketleri kaygılandırıyor.

Latinbilgi.Net