KESK’li Emekçiler Sokaktaydı

KESK İstanbul Şubeler Platformu, yaptığı eylemle toplu görüşmelerde hükümetin tutumunu protesto etti.

“Sözleşmeli köle olmayacağız” pankartı açarak İstanbul Defterdarlığı önünde bir araya gelen emekçi memurlar, toplu görüşmelerde şu ana kadar ortaya çıkan tablonun taleplerini karşılamaktan uzak olduğunu belirttiler. Emekçi memurlar adına bir açıklama yapan BES 1 no’lu Şube Başkanı Ejder Erbulan, toplu görüşmelerin emekçilerin talepleri doğrultusunda gerçekleşmediğini, Maliye Bakanlığı’nın önerdiği yüzde 2.5 zammın ise komik olduğunu söyledi. Erbulan, “biz emekçiler mevcut ekonomik politikalardan vazgeçilmesini, çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve insanca yaşanacak ücret istiyoruz” diye konuştu.

Erbulan’ın ardından bir konuşma yapan KESK İstanbul Şubeler Platformu dönem sözcüsü Nihat Dede ise, Personel Rejimi Yasa Tasarısını eleştirerek, hükümetin sendikalaşma faaliyetlerini engellemek istediğini savundu. Dede, kazanılmış haklarından vazgeçmeyeceklerini, meşru ve haklı mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

Kadınlar, toplu görüşmelerdeki taleplerini açıkladı

KESK İzmir Şubeler Platformu düzenlediği basın toplantısı ile kamu emekçisi kadınların toplu görüşmelerdeki taleplerini açıkladı. BES İzmir Şubesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında ilk sözü alan Şube Başkanı Musa Sever, bugün gerçekleştirilen toplu görüşmelerde uyuşmazlık zaptı tutulması halinde KESK genel merkezinin eylem takvimini açıklayacağını ve alanlara çıkacağını söyledi. Daha sonra söz alan BES Yönetim Kurulu Üyesi Emine Ercan, kamudaki istihdamın yüzde 33’ünü oluşturan kamu emekçisi kadınların yönetim kademelerinde olmadığına dikkat çekti. Kadın işgücüne katılım oranının 1980 öncesi yüzde 40 olduğunu kaydeden Ercan, bu sayının şimdilerde yüzde 23’e düştüğünü vurguladı. Hükümet, emek örgütleri ve kadın örgütlerinin katılımıyla, kadınların toplumsal rolünün değişmesine yönelik bir program çıkarılması gerektiğini ifade eden Ercan, ücretsiz kreşlerin açılmasını ve 8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününde kamu emekçisi kadınların ücretli izinli sayılmasıni istediklerini kaydetti.