İzmir Hilton Grevi’nde Anlaşma Sağlandı

 DİSK’e bağlı Türkiye Otel, Lokanta ve Eğlence Yerleri İşçileri Sendikası’nın(OLEYİS), Hilton İzmir’de 8 Haziran’dan bu yana devam eden grevi sona erdi. Grev 350 işçi adına yürütülen görüşmeler sonucunda, patronun anlaşmaya yanaşmasıyla sona erdirildi.

DİSK’e bağlı OLEYİS üyesi işçiler, sendika binası önünde toplanarak Hilton İzmir Oteli’ne kadar yürüdüler. Alkışlar ve “Yaşasın sendika, yaşasın DİSK” sloganlarıyla Hilton İzmir Oteli’nin önüne gelen işçiler burada, alkışlar eşliğinde imzalanan toplu sözleşmeyi kutladı. Hilton Oteli girişindeki ‘Bu işyerinde grev vardır’ yazılı pankart yine alkışlar eşliğinde indirilirken, grevci işçiler iş başı yaptı.

 Konuya ilişkin olarak OLEYİS yetkilileri ile İzmir Hilton Yönetiminin yaptığı ortak basın açıklaması aşağıdadır.

 DİSK’e bağlı Otel Lokanta ve Eğlence Yerleri işçileri Sendikası’nın (OLEYIS), 8 Haziran itibariyle Hilton İzmir’de başlattığı grev uygulaması 22 Ağustos 2005 tarihi itibari ile sona ermiştir.


Gerek Hilton İzmir, gerekse OLEYİS yöneticilerinin sağduyusuyla, İzmir’in konaklama ihtiyaçları ile çalışanların ve işyerinin gereksinimleri dikkate alınmıştır. Kentin tek uluslararası otel işletmesinin faaliyetlerini tam kapasite ile sürdürebilmesi açısından her iki tarafın ortak memnuniyeti üzerine kurulu olarak sözleşme imzalanmıştır.

Sözleşme çerçevesinde:
1. 0 -750 YTL arası ücret a!anlara %15,
2. 751 -900 YTL arası %11,
3. 901 YTL ve üzeri ücret alanlara ise %7 zam yapılmıştır.
4. Yılda 4 maaş ikramiye ödenmektedir.
5. Sosyal yardım yıllık 1.314 YTL’ye yükseltilmiştir.
6. Ayrıca personelin ulaşım giderleri karşılanmaktadır.
7. 31.12.2007’de tarihine kadar geçerli olan sözleşmede ikinci ve üçüncü yıl artışları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nca öngörülecek enflasyon oranına göre tespit edilecek olup, bu artış %8 ile sınırlı kalacaktır.
Çalışma şartları, işçi ve işverenin ihtiyaçları ve işyerinin devamlılığı dikkate alınarak belirlenmiştir.

Hilton izmir tüm ekibiyle ve servisleri ile hizmet vermeye devam etmekte.
Saygılarımızla,

OLEYİS Basın Açıklaması

Sendikamızın İşveren tarafıyla yürüttüğü Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine 08 Temmuz 2005 tarihinde 250 işçinin katılımıyla başlayan ve 76 gündür devam eden İzmir Hilton Grevi, işçilerin ve işveren tarafının gerçek bir uzlaşma kültürü sergileyerek vardıkları anlaşma ile sona ermiştir.
22 Ağustos 2005 tarihinde, grevi sürdüren 233 işçi, işyerlerindeki grev pankartını indirerek işbaşı yapmışlardır. Tarafların ortak memnuniyeti sağlanarak varılan anlaşmaya göre İşçilerin ücretlerinde ve diğer sosyal haklarında yüzde 12,5 oranında artış sağlanmıştır.

76 gündür büyük zorluklarla sürdürdüğümüz grevimiz boyunca grevdeki işçilerimize ve OLEYİS’e desteklerini esirgemeyen, başta Konfederasyonumuz DİSK olmak üzere sendikalara, siyasi partilere, demokratik kitle örgütlerine ve İzmir halkına OLEYİS camiası adına teşekkür ederim.
Her türlü zorluklara ve imkansızlıklara rağmen iki buçuk aydır sağduyulu ve kararlı bir şekilde haklarına sahip çıkan işçilerimizi de yürekten kutlarım.

Bu vesileyle, OLEYİS olarak üyelerimizin hak ve çıkarlarını, her türlü yasal ve meşru yolları kullanarak, sınıfsal sendikacılık anlayışımız gereği üyelerimizin taleplerini temel alarak korumaya devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyorum.
Basına ve Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kamer AKTAŞ
Genel Başkan