İÜ Öğrencilerine Soruşturma Saldırısı

İstanbul Üniversitesi’nin yeni rektörü Mesut Parlak yaz dönemi boyunca da sol görüşlü öğrencilere hukukdışı uygulamalarla saldırmaya devam ediyor.

Son gelişmelerle ilgili olarak İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin yaptığı açıklamayı yayınlıyoruz.

“MESUT PARLAK’A TATİL YOK!!!

Hatırlanacağı gibi Mesut Parlak İ.Ü.’deki görevine 14 öğrenciyi okuldan atarak başlamıştı. Gelişen süreç içinde Parlak bununla da yetinmeyerek yüzlerce öğrenciye bir yığın soruşturma daha açtı. İşin ilginç yanı atılan öğrenciler de bu soruşturma yağmurundan nasibini aldı. Ancak bu öğrenciler ifade vermeye gittiklerinde atıldıkları gerekçesiyle okula alınmadılar ve birer ay uzaklaştırma cezası aldılar.

Verilen yeni cezalar ise İ.Ü. yönetiminin öğrencilere yönelik tavrını ortaya koyuyor. Üniversitede demokratik taleplerde bulunan öğrencilere bir ay ile bir dönem arası cezalar verilirken, bu cezalar hukuki sürecin başlatılmaması için tebliğ edilmiyor. Açılan soruşturma ve ceza furyası artık öyle bir hal aldı ki okula erken girdiği için bir öğrenciye, bir dönem okuldan uzaklaştırma cezası verildi. Hatta cezalar yaz dönemine denk getirilerek, yaz okulunda alınan ve karşılığında milyonlarca lira ödenen derslerin sınavları da geçersiz sayılıyor. Ancak tamamen hukuksuz olan bu cezalar yargı yoluyla iptal edilse de o süre içinde öğrenciler okula giremeyerek tüm öğrencilik haklarından mahrum ediliyorlar.

İ.Ü.’nün yeni bir döneme hazırlandığı bu günlerde öğrencileri yeni cezalar bekliyor. Henüz kesin sayı belli olmamkla beraber bir çok öğrenci öğrenci işlerinden bir dönem varan uzaklaştırmaların çıkacağını kendisi bizzat öğrenmiş durumda. Anlaşıldığı üzere İ.Ü.’de değişen bir şey yok, yaz tatilinde de çalışılmasından başka.

İstanbul Üniversitesi Öğrencileri”