Kadın İşçi’nin Mücadelesi Sürüyor

Kartal Köprüsü yakınında kurulu Floret Tekstil’de, işten çıkartılan ve patronun çağrısı üzerine tazminatını almak için işyerine gittiğinde hakarete uğrayıp tartaklanan Neşe Kürekçier, patronun ve polisin baskısı altında protesto eylemlerini sürdürüyor.

Salı günü kendisini destekleyen Enerji Yapı Yol Sen örgütlenme sekreteri Ercan Atmaca ve bir işçi ile birlikte gözaltına alınan Neşe, dün ve bugün de, arkadaşlarıyla birlikte direnişe devam etti.

“Hakareti dayağı sineye çekmeyiz, işten atıldık diye çekip gitmeyiz”, “köle değil işçiyiz, zulme boyun eğmeyiz”, “sigortasız çalışmaya, zorunlu mesailere hayır” döviz ve sloganlarıyla işyeri önüne gelen işçiler, civardaki işçilerin yoğun bir ilgisiyle karşılandı. İşyeri önüne inen patronun tehdit ve küfürlerine rağmen, işçiler eylemlerini sürdürdüler.

Neşe, eyleminin esas amacının, Floret’te ve diğer tekstil fabrikalarında sigortasız çalıştırılan, zorla mesaiye bıraktırılan, hakarete, dayağa ve her türlü baskıya maruz kalan işçilerin sorunlarına dikkatleri çekmek olduğunu, bu uygulamaların üzerine çekilen sessizlik perdesini yırtmayı, haklı ve meşru tepkisini ortaya koymayı amaçladığını belirtti.

Neşe Kürekçier, kendisini destekleyen İşçilerin Mücadele Birliği Girişimi ve diğer emek örgütleriyle birlikte, 4 Haziran cumartesi günü saat 12’de fabrika önünde bir basın açıklaması gerçekleştirecek.