Halkevciler, “Parasız Eğitim Hakkı” İçin Mücadeleye Devam Ediyor !

“Eşit, Parasız, Nitelikli, Bilimsel, Kamusal Eğitim” talebiyle 11 Haziran Cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirdikleri yürüyüş ve mitingin ardından Altındağ ve Mamak İlçelerinin yoksul mahallerinde okullarda kayıt parası toplanmasına karşı yerel direnişleri gerçekleştiren halkevciler bugün de İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylemdeydi
.
Öğretmenler, öğrenciler ve velilerle birlikte müdürlük önünde toplanan Altındağlı ve Mamaklı halkevciler, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Yapılan açıklamada, “Özel okullara ücretsiz arsa veren, vergilerini silen AKP hükümeti,
yoksul emekçi halka eğitimi parayla satmaya çalışıyor. IMF talimatlarıyla hazırladığı bütçede eğitime çok az pay ayırıyor. Okullarımızı ticarethane, biz öğrenci ve velilerini müşteri gibi görüyor; okul yöneticileri ve eğitim emekçilerini ise tahsildar gibi çalıştırmak istiyor.
Kayıt dönemi başında Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yaptığı açıklamada kayıt parası toplanmayacağını ifade etmişti. Mamak ve Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ise okul idarecileri ile toplantısında okullara ödenek gönderilmeyeceği, her okulun ihtiyaçlarını yerel olanaklarla karşılayacağını söyleyerek aslında öğrenci velilerinden bağış adı altında para toplamalarını emretti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kayıt parası alınmayacağına dair açıklamasına rağmen İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Anayasayı açık bir biçimde ihlal ediyor. En önemlisi okul idaresi ve öğretmenlerle velileri karşı karşıya getiriyor.” denildi.
Açıklamanın ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe veren veliler,

·Rantiyecilere, hortumculara değil eğitime bütçe ayrılması,
·Okulların personel ve diğer ihtiyaçlarının Mili Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanması,
·Mamak ve Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin görevden alınması taleplerinde bulunarak İl Milli Eğitim Müdürü’nü göreve çağırdılar.

İşçi Bülteni-Ankara