Denizin Çocuğunu Binler Uğurladı

Törene katılan dostları, sevenleri, sanatçı arkadaşları gözyaşları arasında Karadeniz türküleriyle ve şiirlerle Koyuncu`yu andı. Volkan Konak, Sunay Akın, Şevval Sam, Birol Topaloğlu, Şenol Güneş, Nejat Yavaşoğulları, Cahit Berkay, Grup Yorum, Grup Munzur, Grup Vardiya, Zugaşi Berepe ve daha bir çok dostu sahnede Kazım’ı şarkılarla, şiirlerle ve anılarla son yolculuğuna uğurladılar. Yapılan konuşmalarda Kazım Koyuncu’nun Çernobil kazası sonrası Karadeniz’de artan kanser vakalarına dikkat çektiği ve bölgeye tam teşekküllü kanser araştırma hastanesi kurulması için mücadele ettiği hatırlatılarak, yeni Kazım’ların ölmemesi için bunun mutlaka yapılması gerektiği ifade edildi. Binlerce seveni Birol Topaloğlu ile de Dido’yu Şevval Sam ile “Koyerdin Gittin Bizi”yi söyleyerek Denizin Çocuğunu selamladı. Tören Kazım Koyuncu’nun babasının “Hepiniz benim çocuğumsunuz” sözleriyle son buldu.

Harbiye Açıkhavada Tiyatrosundaki törenin ardından Koyuncu’nun üzerinde kırmızı-siyah bayrak ve Trabzonspor forması olan tabutu cenaze aracına konarak İTÜ Taşkışla Binasına kadar yüründü. Yürüyüşe katılan beşbinin üzerindeki kişi “Kazım Koyuncu Ölümsüzdür”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Türküler Susmaz horonlar Sürer”, “Katil Çernobil Bu Kaçıncı Ölüm” diye haykırdı. Kazım Koyuncu ‘nun karanfillerle ve alkışlarla Hopa’ya uğurlanmasının ardından cenazeye katılanlar Taksim meydanına yürüdüler.

İstiklal Caddesi boyunca devam eden yürüyüş sırasında cadde üzerindeki müzik marketlerin hepsinde Kazım Koyuncu’nun şarkıları çalınırken, Galatasaray Lisesi önüne gelen kitle hep bir ağızdan Kazım Koyuncu’nun “Dido” şarkısını söyledi.