İstanbul Üniversitesinde MHP’lilerden Silahlı Saldırı

Olayda şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı. Tanju Mert’in silahlı saldırıdan sonra üniversiteden kaçmasının ardından üniversite içinde gerginlik devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden verilen bilgiye göre; üniversitelilere yönelik geçtiğimiz dönem yeniden artışa geçen faşist saldırılarda bu kişi aktif olarak yer almıştı.

Aynı kişi geçtiğimiz günlerde üniversite öğrencisi Funda Demir’i tramvay içinde tehdit etmiş, Pazartesi günü ise aynı öğrenciye Beyazıt’ta MHP’li faşitlerden oluşan 4-5 kişilik bir toplulukla birlikte saldırmıştı.

Geçtiğimiz aylarda faşist saldırıların ardından polis, üniversite yönetiminin izni ile üniversite içine müdahale etmiş ancak satırlı bıçaklı saldırgan faşitler değil üniversite öğrencileri bu müdahalede gözaltına alınmış, onlarca öğrenci hakkında polis tutanakları ile soruşturma açılmış, 7 öğrenci tutuklanmış, açılan soruşturmalardan 14 öğrenci okuldan atılmıştı.

Öğrencilerin yönetimin ve polisin bu tavrınından kaynaklı üniversitelerini ve can güvenliklerini korumak için üniversitede beklediği öğrenildi.