İncirlikte Atom Bombası Var

Greenpeace Akdeniz Nükleer Silahsızlanma Kampanyası Sorumlusu Aslıhan Tümer, açılışta yaptığı konuşmada, İncirlik Hava Üssü’nde 90 adet nükleer bomba bulunduğunun iddia edildiğini ifade ederek, söz konusu bombaların ABD’ye geri gönderilmesi çağrısında bulundu.

Söz konusu bombaların İncirlik Üssü’ne getirilmesinin “bölgesel istikrar ve küresel güvenliği tehlikeye attığını” savunan Tümer, hedeflerinin yöre halkını bilgilendirmek olduğunu belirtti.

ABD’nin, Türkiye’ye daha fazla nükleer bomba gönderme olasılığına da dikkate çeken Tümer, “Bugün ABD Senatosu’na sunulan bir önerge kapsamında Avrupa’daki üslerde bulunan nükleer silahlarının konumları da gözden geçiriliyor. Avrupa’daki birkaç üsteki nükleer bombaların, Türkiye’ye kaydırılması olasılık dahilinde. Bu önerge, 23 Eylül’de ABD Başkanı Bush’un onayına sunulacak” dedi

New York’ta 2 haftadır süren Birleşmiş Milletler kapsamındaki NPT (Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması) toplantısındaki durumun da iç açıcı olmadığını ifade eden Tümer, şöyle konuştu: “ABD, başka ülkelerin nükleer silahları konusunda son derece hassas davranırken, imza attığı uluslararası anlaşmaları, daha çok silahlanma adına çiğnemektedir. ABD’nin şu anda İncirlik Üssü’nde, NATO anlaşması kapsamında 90 nükleer bombası bulunuyor.”