Sermayeye Ucuz İş Gücü Köle Çocuklar

10 milyar dolarlık bir karın döndüğü insan kaçakçılığı ile her yıl 1.2 milyon çocuk satılıyor. Zorla çalıştırılan çocuk sayısı ise 200 milyon.

BM Çocuk Fonu (UNICEF) Başkanı Carol Bellamy, dünyada insan kaçakçılığının yıllık getirisinin, 10 milyar dolar civarında olduğunu duyurdu.

Konunun ‘tabu’ oluşu nedeniyle kaçakçılık kurbanı çocuklara ilişkin istatistiklerin bilinmediğini söyleyen Bellamy, parlamenterlerden insan kaçakçılığıyla mücadeleyi güçlendirecek mevzuat değişikliklerini yapmalarını istedi.

”Hükümetlerin bu konuda ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını sanmıyoruz” diyen UNICEF başkanı, ”parlamenterlerin önünde iki seçenek var. Ya çocukları koruyan kararlar alacaklar, ya da onları tacirlerin insafına terk edecekler…” dedi.

Bellamy, insan ticaretinin neredeyse silah ve uyuşturucu kaçakçılığıyla boy ölçüşecek duruma geldiğini vurguladı. Manila’da altı gün sürecek toplantıya, çeşitli ülkelerden bin 500 kadar milletvekili katılıyor.

Her yıl 1.2 milyon çocuk satılıyor

Merkezi Viyana’da bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) de, 21 martta yaptığı açıklamada, dünya genelinde yılda 1.2 milyon çocuğun satıldığını duyurmuştu.

AGİT’in insan ticaretini araştırmakla görevli özel temsilcisi Helga Konrad, satılan çocukların sayısının özellikle doğu Avrupa ülkelerinde son üç yılda iki misli artış gösterdiğini söylemişti.

Dünya genelinde faaliyet gösteren insan tacirlerinin kurbanlarının yüzde 30’unu çocukların oluşturduğunu belirten Konrad, satılan çocukların ucuz işgücü olarak tarım, madencilik, ev hizmetleri ve fuhuş sektöründe çalıştırıldıklarını da bildirmişti.

UNICEF: “200 milyon zorla çalıştırılan çocuk işçi var”

UNICEF’in 22 şubatta yayımladığı bir rapor da çocuk işçiler konusunda kötümser bir tablo ortaya çıkardı. Rapora göre, dünyada değişik yerlerinde yaşayan yaklaşık 200 milyon çocuk işçi olarak çalışmaya zorlanıyor. Çocuk işçilerin çalışma ücretleri de çok düşük.

Birçok ülkede çocuklar ayda sadece bir dolara çalıştırılıyor. Raporda, çocukların acımasız koşullarda, köle gibi çalıştırıldığı belirtiliyor.

kaynak: CNN