Madende 17 İşçi Hayatını Kaybetti

Gediz İlçesi’ne bağlık Gökler Beldesi’nde faaliyet gösteren maden ocağında öğle saatlerinde grizu patlaması meydana geldi. Nedeni henüz belirlenemeyen patlama sonrasında ocakta yangın çıktı.

İlk etapta çevredekiler tarafından ocak girişindeki Emrullah Ölmez ve Süleyman Koç adlı işçiler yaralı olarak kurtarıldı. Ancak madendeki yangın nedeniyle diğer işçilere ulaşılamadı. Yangının akşam saatlerinde söndürülmesinin ardından üç hava pompasıyla içerideki zehirli dumanın tahliyesine başlandı.

Bu arada, bölgeye gelen Soma-Tunçbilek Madeni kurtarma ekipleri ocağa indi. Kurtarma ekipleri şimdiye kadar beş işçinin cesedine ulaştı. Ancak yoğun gaz ve duman nedeniyle, cesetler çıkarılamadan çalışmalara ara verildi. Daha sonra yeniden başlayan çalışmalar sonrası 17 işçinin cesedine ulaşıldı.

Patlamanın meydana geldiği ocağın özelleştirme hazırlık çalışmaları süren Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi’ne ait olduğu öğrenildi. Gediz Kaymakamı Ali Nazım Balcıoğlu olay sonrası yaptığı açıklamada bu tür kurtarma çalışmalarının teknik ekipler tarafından yürütülmesi gerektiğini dile getirerek, ”Bu çerçevede, Garp Linyitleri İşletmesi’nin Tunçbilek’teki tesislerinden ve Zongultak’tan kurtarma ekipleri istedik. Her iki bölgeden ekiplerin yola çıktığını öğrendik. Şu anda yerel ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor.” demişti.

Kaynak: NTVMSNBC