Küba ve DİSK’ten Karşılıklı 1 Mayıs Daveti

Ernesto Gomez Abascal, büyükelçilik müsteşarı ve danışmanı eşi Regla Fernandez ile DİSK Ankara Bölge Temsilciliği’ni ziyaret ederek, DİSK Genel Başkanı Çelebi ile görüştü.

Süleyman Çelebi, konfederasyonları ile Küba arasında yakın ilişki kurulması için çalıştıklarını, bu amaçla bir DİSK yöneticisinin geçen hafta Küba’da temaslarda bulunduğunu söyledi.

Abascal’ın Ankara’daki görev süresi boyunca daha yakın işbirliği içinde olmak istediklerini belirten Çelebi, ”Biz sizi misafir olarak değil, yoldaşımız olarak görüyoruz” dedi.

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarının, merkez İstanbul olmak üzere ülke genelinde yapılacağını ifade eden Çelebi, bu yıl küreselleşmenin getirdiği sorunların ortaya konulacağını kaydetti.

Çelebi, Büyükelçi Abascal’ı da Türk-İş, Hak-İş ve KESK ile İstanbul’da yapacakları kitlesel 1 Mayıs kutlamalarına davet etti.

DİSK Genel Başkanı Çelebi, Küba’nın turizm ve özellikle sağlık alanında kaydettiği gelişmelerin de takdire değer olduğunu ifade etti.

Konuşmasına kendisini tanıtarak başlayan Küba’nın Ankara Büyükelçisi Abascal, ülkesinde işçi sınıfının yönetimde bulunduğunu, kendisinin de sendikal hareketin içinden gelen bir diplomat olduğunu anlattı.

Ankara’da 3 aydır görev yaptığını belirten Abascal, iki ülke halklarının, kültür farklılıklarına rağmen vatanseverlik, bağımsız irade ve dış müdahalelere duyarlılık konularında ortak ruh haline sahip olduklarını gözlemlediğini söyledi.

Abascal, sendikalarla ilişkileri geliştirmenin öncelikli görevleri arasında yer aldığını dile getirerek, Küba’daki 1 Mayıs kutlamalarına tüm dünyadan temsilci davet ettiklerini bildirdi. Abascal, Küba’daki 1 Mayıs kutlamaları için DİSK’e davetiye gönderildiğini ve DİSK temsilcisini ülkelerindeki etkinliklerde görmek istediklerini kaydetti.

Çelebi’nin sağlık alanındaki değerlendirmelerine değinen Abascal, ilk Küba aşılarının geçen hafta Türkiye’ye geldiğini ve bu yıl çocukların Hepatit B’den Küba aşılarıyla korunacaklarını söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı