Kartal Sağlık Platformu Şenliğine Belediye Engeli

Kartal ve Gebze bölgesindeki sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin yeni liberal sağlık politikalarına, özelleştirmelere, işsizliğe ve yoksulluğa karşı ortak bir mücadele örgütlemek amacıyla oluşturdukları Kartal Sağlık Platformu geçtiğimiz dönem boyunca önemli toplantı ve eylemlere imza atmıştı.

Platformun uzun süre önce duyurusunu yaptığı ve hazırlıklarını tamamladığı şenlikle “Özelleştirmelere, İşsizliğe, Yoksulluğa Karşı” kitlesel bir buluşma gerçekleştirilmesi hedefleniyordu. Fakat 24 Nisan’da gerçekleştirilmesi düşünülen şenlik, Büyükşehir Belediyesinin yer iznini 22 Nisan’da iptal etmesiyle engellendi. Belediye’nin yer iznini bu kadar kısa bir zaman önce iptal etmesi, başka bir yer bulunmasına da şans tanımadığından planlı bir saldırı olarak alg��landı.

Kartal Sağlık Platformu yarın gerçekleştirilecek bir basın açıklamasıyla bu durumu protesto edecek.

Platformun, şenliğin engellenmesi üzerine yayınladığı bildirinin tam metni:

“Kartal Sağlık Platformu ve Gebze Kitle örgütlerinin 24 Nisan Pazar günü düzenleyeceği şenlik egemen güçler tarafından engellendi. Avrupa Birliği sürecinde bu yasaklama kuşkusuz eskisi gibi kaba yöntemlerle değil, tersine sinsice bir yöntemle gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı (aslında halka ait) olan Tuzla Kafkale Spor Salonu bu şenlik için tahsis edilmişti. Şenliğe iki gün kala Büyükşehir Belediyesi kendi verdiği izni iptal ederek şenliği engelledi.

Önce gerekçe olarak “içinden geçilen hassas dönem” bahane edildi. Daha sonra bu bahaneyi resmi olarak bildirme cesaretini gösteremediler. Kendi deyişleriyle “son haftalarda ülkedeki en geniş katılımlı toplantının” Kartal Sağlık Platformu ve Gebze Kitle Örgütleri tarafından gerçekleştirilecek olması onları tedirgin etmişti.

Oysa bu ülkede gerici-milliyetçi yalanlarla linç girişimleri düzenlemek serbestti. Hiç kimse onlara dokunmuyordu. En sıradan kavgaların bile gerici-faşist çatışmalara dönüştürülmesine kimse karışmıyordu.

Ama sıra sağlık hakkına gelince, işsizliğe yoksulluğa karşı mücadeleye gelince onlar hemen yasaklanıyordu.

Yani gerici linççilerin sırtı sıvazlanacak ama temel bir hak istemini dile getirenler engellenecekti.

İşte ülkemizde yaşananların gerçek yüzü bu tabloda sergileniyor.

Tüm bildirilerimizde egemen güçlerin yalan söylediğini belirtmiştik. Yalan söylemeye devam edecekler demiştik. Bir kez daha haklı çıktık.

Yine yalan söylediler. Ancak onların baskı ve yalanları özgürlük mücadelesini tarih boyunca durduramadı. Bugün de durduramayacak.

Kartal Sağlık Platformu olarak mücadelemizi sürdüreceğimizi ve yargı dahil tüm yasal girişimlerimizi sonuna kadar götüreceğimizi kamuoyuna bildiririz.

Bu amaçla 24 Nisan Pazar günü saat 16:30’da Kartal Meydanı’nda bu durumu protesto eden bir basın açıklaması yapılacaktır. Bu süreçte mağdur edilen sanatçı, kişi ve kurumların yanı sıra tüm basın ve kamuoyunu bu basın açıklamasına katılmaya davet ediyoruz.

KARTAL SAĞLIK PLATFORMU
GEBZE SENDİKA VE KİTLE ÖRGÜTLERİ”

sendika.org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur