İstanbul – Üniversiteliler 1 Mayıs’ta Kadıköy’de Buluşacak

İstanbul’daki üniversitelerin bütün kampüslerinde 1 Mayıs çalışmalarını sürdüren üniversite öğrencileri, afişler, konuşmalar, bildiriler ve çeşitli etkinliklerle en geniş öğrenci kitlesini alanlara taşımaya hazırlanıyorlar.

Üniversitelilerin Basın Duyurusu:

Üniversite Öğrencileri 1 Mayıs’ta Kadıköy’de Buluşuyor

Bugünlerde üniversitelerde hummalı bir hazırlık içerisindeyiz. Ülkenin ve üniversitelerimizin içinde bulunduğu durum, Türkiye halklarının mücadele günü olan 1 Mayıs’da biz üniversite öğrencilerinin kendi talepleriyle tek bir pankart arasında buluşmasına neden oldu. Çünkü…

ABD işgalinin ikinci yılında Irak’ta, demokrasi sahnesini kanla sergilemeye devam ederken, Türkiye’den isteklerinin ardı arkası kesilmiyor. Bu istekleri eksiksiz yerine getirmeye çalışan AKP hükümeti halkın ve üniversitelilerin isteklerine kulak tıkamak bir yana, isteklerini Kasımpaşalı edasıyla elinin tersiyle itmeye çalışıyor.

AKP hükümeti döneminde de yoksulluk sürekli derinleşiyor. Ülkenin bütçesinin yarısından fazlası tefecilere, bankalara, IMF’ye faiz olarak ödeniyor. Hükümet SSK’ları gasp edip, Genel Sağlık Sigortası adı altında tüm sağlık sistemini paralı hale getiriyor, özelleştirmelere hız veriyor, emekli olmayı hayal haline getiren düzenlemeler yapıyor. İşsizler iş, yoksullar aş istediğinde karşılarında patronların, büyük tekellerin kasalarının bekçiliğini yapan bir hükümeti görüyorlar.

AKP hükümeti eğitime ise bütçeden 9,7’lik pay ayırıyor. Bu oranın %85’i sadece öğretmen ve çalışanların maaşlarına gidiyor. Katlanan eğitim ordusunu düşündüğümüzde bu oranın eğitim sistemimize bir çok sıkıntı getiriyor.

Üniversitelerimize YÖK’le birlikte ayrılan pay sadece 5,218,465 YTL. Bu durum bazı üniversitelerimizde paralı eğitim uygulamalarını şımarıkça uygulanmasına neden oluyor. Örneğin İTÜ’de transkript için bile para vermeniz gerekiyor. Yemek fiyatı ise 2 YTL.Yurt parasını da katığımızda İTÜ’lü bir öğrencinin geçinmesi için ayda yaklaşık iki asgari maaş para alması gerekiyor.İTÜ’lü öğrenciler bu duruma tabi ki sesiz kalmıyor. Sene başından beri yaptıkları bir dizi etkinlikler eylemlerle paralı eğitim uygulamalarına dur diyor.

Bazı okullarımızda ise teknik ve fiziki şartlar içler acısı. Örneğin İstanbul Üniversitesi Avcılar kampusunda okuyan arkadaşlarımızın en büyük sıkıntısı nitelikli bir eğitim için teknik ve fiziki şartların uygun olmaması. Mühendislik, Teknik Bilimler gibi fakültelerin bulunduğu bir kampusta labratuar denilen şey sadece birkaç boş oda önüne asılmış tabeladan ibaret.

İstanbul Üniversitesinden sözü açmışken devam edelim. İstanbul Üniversitesi’nde 1 yıl içerisinde 3. kez rektör değişti. Her rektör demokrasi ve şeffaflık söylemleriyle başa geliyor, öğrenciler bir öncesini mumla arıyor. 7 Ocak’taki seçimlerde başa gelen Mesut Parlak’ın ilk icraatlarından biri üniversitelerde demokrasi mücadelesi veren 14 arkadaşımızı okuldan atmak oldu. Okuldan atılma nedeni ise traji komik; koridor sohbetini taciz eden sivil polisleri alkışlayarak protesto etmek. Koridor tsohbetleri ise her hafta Hukuk Fakültesi’nin koridorunda, merkez kampus yani hukuk iktisat siyasal bilgiler fakültelerinden öğrencilerin toplanıp üniversite yönetiminde söz, yetki, karar hakkı taleplerini pratiğe geçirdiği toplantılardır. Bir demokrasi platformundan 14 öğrencinin atılması, eğitim haklarının elinden alınması biz üniversite öğrencilerinin kolay kolay affedebileceği bir iş değildir.

Dünyada ve üniversitelerimizde bu yaşananlara daha sayfalar dolusu eklemeler yazabiliriz. Bu yaşananlara biz üniversite öğrencilerinin sessiz kalacağını, taleplerimizi rahat rahat elinin tersiyle itebileceğini düşünenler yanılıyorlar. Savaşsız, sömürüsüz bir dünya, parasız eğitim, demokratik üniversite için alta yazılı fakültelerden, kampuslardan öğrenciler kendi talepleriyle aynı pankartın arkasında Kadıköy’ de buluşacaklar.

I.Ü Hukuk Fakültesi Öğrencileri
İ.Ü İktisat Fakültesi Öğrencileri
İ.Ü Hasan Ali Yücel Eğtim Fakültesi Öğrencileri
I.Ü Fen Fakültesi Öğrencileri
I.Ü Edebiyat Fakültesi Öğrencileri
I.Ü Avcılar Kampusu Öğrencileri
I.Ü Orman Fakültesi Öğrencileri
I.Ü Çapa Tıp Fakültesi Öğrencileri
ITÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileri
ITÜ Gümüşuyu Kampusu Öğrencileri
ITÜ Maçka Kampusu Öğrencileri
ITÜ Maslak Kampusu Öğrencileri
Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri
MSÜ Öğrencileri
Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencileri
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencileri
Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampusu Öğrencileri
Marmara Üniversitesi Göztepe Kampusu Öğrencileri
Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı Kapmusu Öğrencileri
Marmara Üniversitesi Bahçelievler Kampusu Öğrencileri