Hıncal Uluç’a Hemşirelik Mesleğine Saygı Çağrısı

SES’in Açıklaması

Sayın Hıncal ULUÇ

Sağlık ve sosyal hizmet işkolunda örgütlü olan sendikamız ve üyelerimiz 3 Nisan 2005 Pazar günü Pazar Neşesi köşesinde yazdığınız yazıyı esefle karşılamıştır.

Hemşirelik mesleği yıllardır çok ciddi sorunlar yaşamaktadır. Onlarca hastanın yattığı servislerde tek başına nöbet tutan, yaşamla ölüm arasındaki yoğun bakım hastasına gözünü kırpmadan hizmet sunan, personel eksiğine rağmen sistemin tüm yükünü sırtlayan bir meslek grubundan söz ettiğinizin farkında mısınız?

Hemşirelik bir meslektir, cinsel obje değildir.
Üstelik sağlık alanının “paran kadar sağlık” anlayışı ile tarumar edildiği bir Türkiye konjöktüründe yaşadığımızın farkında değimlisiniz? Yoksa sizde böyle düşünenlerden misiniz?

Sağlık alanında AKP hükümeti aracılığı ile topluma dayatılan yasaların arka planında nasıl bir hedefin olduğunu, bu hedefin toplum sağlığını nasıl etkileyeceğini hiç merak ettiniz mi?

Bu sorular Şube/Temsilciliklerimizden gelen yoğun öfkenin özetidir. Sizleri sağlık konusunda duyarlı ve sorumlu olmaya, hayat kurtarmanın mesleki kutsallığına saygıya davet ediyoruz. 5 Nisan 2005

SES
MERKEZ YÖNETİM KURULU