Hatay – Irak Mağdurları Torba Yasayı İstemiyor

“Dağ fare doğurmuş” diyerek söze başlayan Merkez sözcüsü “Sorunun çözümü ve yaşanan acıların bir nebze de olsa telafisi açısından talep ettiğimiz ve bizlere vaat edilenler siyasi iktidar tarafından ne yazık ki gerçekçi ve samimi bir biçimde yerine getirilmemiştir.”dedi.

Sorunlarının çözümünü isteyen aileler “gerekirse AİHM gider hakkımızı orda ararız” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından milletvekilleriyle görüşen aileler isteklerini milletvekillerine de aktardılar.

Aile merkeziyle toplantıya katılan CHP Hatay Milletvekili ve Halkevleri GYK üyesi Gökhan Durgun, CHP Isparta Milletvekili Mevlit Çoşkuner ve CHP Muğla Milletvekili Ali Cumhur Yakar ailelerin taleplerinin çok insani ve haklı olduğunu, taleplerinin yaşam bulması için mecliste çalışmalar yürüttüklerini bundan sonra da yürüteceklerini bildirdiler.

Irak’ta babasını kaybeden Aydın Kudret “Devlet bana para vermesin, bana iş versin. Beden Öğretmeni olarak üniversiteden mezun oldum ama öğretmen değilim. Devlet beni ve binlerce arkadaşımı Üniversiteli işsiz yaptı. Devletten tek isteyim emeğimle yaşayabilecek istihdam, başka bir şey değil.” dedi.

Bir başka Irak mağduru ise ” Babamın ölümüyle biriken borçlarımızı ödemek için okuyan 10 yaşındaki kardeşimi bile çalıştırmak zorunda kalıyorum. Ailece önümüzü göremiyoruz. 19 yaşında TIR şoförü olmak, Romanya ‘ya kadar direksiyon sallamak nedir bilemezsiniz. Ülkemde ailemin yanında çalışmak istiyorum. Kardeşimin çalışmak zorunda kalmasını istemiyorum. Bizlere vaat edilen 40 milyar bizim neyimizi çözecek. Borçlarımızı ödedik bu parala ya sonra…Verilen bu para çözüm değil.Sadece Halkevcilerin dediği gibi ” AKP kamuoyunda sıkıştı. Milletten gelen tepkiyi manipüle etmek istiyor.”dedi

Eşini kaybeden Semiha Dönmezbaş ise “AKP’yi hayatım boyunca affetmeyeceğim! İsterse 40 değil 400 milyar bile verse düşüncemde bir değişiklik olmaz. Öyle bir şekilde açıklama yaptılar ki sanki parayı ceplerinden veriyorlar. Bu parayı bana AKP değil, devlet veriyor ve vermek zorunda. Halkevleri çok güzel bir şey sordu Tayyip Beye ” Şu an Dünya Bankasında çalışan oğlu Irak’ta kocam gibi ölseydi ne kadar para verirdi. Lütfen bu soruyu ona mecliste sorun” dedi.

Yapılan toplantı sonunda milletvekilleri, mecliste onlara anlatılanları aktaracaklarını,”Yaşam boyu maaş bağlanması”, “Kredi borçlarının iptali”, “Mağdur yakınlarının istihdamı” için soru önergeleri vereceklerini belirttiler.

İşçi Bülteni – Antakya