Dünya Kadın Yürüyüşü Mersin İnisiyatifi Kuruldu

DKY Hareketi Mersin İnisiyatifi Taşbina önünde açıklama yaparak, kuruluşunu ilan etti. “Dünya Kadın Yürüyüşü Mersin İnisiyatifi” pankartı taşıyan grup, “Barış”, “Kardeşlik”, “Azadî”, “Aşîtî” ve “Dayanışma” yazan rengarenk balonlar taşıdı. “Yaşasın Kadın dayanışması”, “Yaşasın Dünya Kadın yürüyüşü”, “Başka bir dünya mümkün” sloganları atan kadınlar adına açıklama yapan Derya Narlı, “Dayatılan yoksulluğu ve şiddeti doğal kabul etmeyen, adaletsizliğe, savaşa ve işgale karşı olup alternatifler sunan ‘İnsanlık İçin Küresel Kadın Şartı’nı kabul ederek, adil, eşit, özgür, dayanışma ve barış içinde yaşayacağımız bir dünyayı kurmak için ellerimizi birleştiriyoruz” dedi.

Kimlik gerginliği

Açıklamanın ardından Narlı’nın kimlik bilgilerini almak isteyen polisle grup arasında gerginlik yaşandı. Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı sivil polisler kimlik bilgilerini vermemesi durumunda Narlı’yı bırakmayacaklarını söyledi. Gerginliğin büyümesi üzerine Narlı kimlik bilgilerini verdi.

Polisin tavrını protesto eden kadınlar ise, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlar attı. İstiklal Caddesi ile Enteller Caddesi’nde açıklamanın birer örneğini dağıtan kadınlar daha sonra dağıldı.

MERSİN (DİHA)
(Fotoğraf: Bergüzar ORUÇ)